Сънят изостря паметта според учени

Сънят изостря паметта според учени

Сънят изостря паметта според учени

Всички знаем, че ако искаме добре да запомним това, което сме учили през деня, е необходимо и добре да се наспим през нощта. И докато учените отдавна са наясно, че спомените ни разчитат на връзките, които се изграждат между невроните в мозъка, то досега не е било ясно, как сънят действително помага да се консолидира тази информация.

Ново проучване, публикувано в списание Science, дава биологично доказателство за вековната мъдрост, че ако искаме да запомним нещо, първо трябва да се наспим и да го забравим. Изследователи от университета на Уисконсин и университета Джон Хопкинс обясняват, че сънят "реже" и преподрежда нашите спомени за уроците, които сме научили в будно състояние. 

Така наречената хипотеза за синаптичната хомеостаза не е нова - учени от университета на Уисконсин са разработили идеята преди повече от десетилетие. Според тях сънят позволява на мозъците ни да намалят връзките, наречени синапси, които се развиват между нашите неврони, докато сме будни, за да направят спомените ни по-ясни. Биолозите твърдят, че процесът на изграждане на такива връзки в будно състояние е твърде интензивен. Сънят осигурява възможността мозъкът спокойно и селективно да преоразмери мрежите, които изграждаме, докато сме будни, чрез клетки, които патрулират в мозъка ни и търсят синапси. 

Екипът от университета на Уисконсин сега добавя още доказателства в подкрепа на своята хипотеза чрез редица лабораторни експерименти, проведени с мишки, сравнявайки синапсите при спящи и при будни мишки. 

"По време на будното състояние, ученето укрепва синаптичните връзки в целия мозък, увеличавайки нуждата от енергия и насищането на мозъка с нова информация. Сънят позволява на мозъка да се изчисти, за да помогнете на наскоро научения материал да се интегрира с консолидираните спомени, така че мозъкът да започне на чисто на следващия ден", обясни през 2014 г. Джилио Тонини, член на екипа от университета в Уисконсин.

Сънят е изключително сложно поведение, което е свързано с цял куп биологични функции (от нашия имунитет до храносмилането ни). Не може да се посочи само една причина, която обяснява съня. Но като се има предвид въздействието на съвременната технология върху циклите на съня, е важно да обърнем внимание на множеството ползи от здравия нощен сън и да предприемем мерки за по-здравословен начин на живот.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ