Новият, глобален статут на Саудитска Арабия

Новият, глобален статут на Саудитска Арабия

Новият, глобален статут на Саудитска Арабия

Отношението към жените в Близкия изток, където царят радикалните разбирания на Корана стана повод за множество разгорещени дебати в последното десетилетие. Доскоро нежният пол не се причисляваше към групата на "човешките същества" в държави като Саудитска Арабия, но в последните години това се променя все повече и повече и то в добра насока. Те придобиват все повече и повече права, които би следвало да са изконно допустими и за двата пола.

Световната банка обръща специално внимание на тази промяна в новия си годишен доклад "Жените, бизнеса и законите 2020", в който похвали Саудиска Арабия в реализирането ѝ на забележителен скок по отношение на политиките спрямо правата на жените с резултат от 70,6 от 100, съобщи Националния център за конкурентноспособност в страната.

Докладът класира Кралството като топ реформатор и най-добрият подобрител сред 190 икономики, които покрива. Докладът също поставя Саудитска Арабия на първо място сред страните от Съвета за сътрудничество за арабските държави от Персийския залив (GCC) и на второ място в арабския свят.

Саудитска Арабия постигна изключителни подобрения по 6 от 8 показателя, измерени от доклада: мобилност, работно място, брак, родителство, предприемачество и пенсии.

Кралството - с други водещи икономики - е глобален пример в четири области на реформиране: мобилността на жените, работното място, предприемачеството и пенсиите.

Благодарение на смелия набор от 12 законодателни реформи, които е приложила, Саудитска Арабия значително преобрази живота на жените, като е засилила икономическото им участие и по този начин ускорява глобалната конкурентоспособност на Кралството.

Иссам Абу Сулейман, регионалният директор на Световната банка за GCC, възхвалява постижението на Кралството: "Саудитска Арабия по принцип стана един от лидерите в арабския свят по отношение на овластяването на жените", каза той. "Очакваме, че това ще допринесе изключително много за реализирането на "Визия 2030", що се отнася до икономическия растеж, диверсификацията и заетостта на жените", допълни още той.

Пакетът от законодателни реформи включва: разширяване на достъпа на жените до възможности за заетост в новите сектори на икономиката, премахване на ограниченията за тяхната мобилност, гарантиране на достъпа им до обществени услуги, гарантиране на равни заплати и пенсионни обезщетения и защита от тормоз и дискриминация.

Новият глобален статут на Кралството, както бе посочено в доклада на Световната банка, е свидетелство за ангажимента на ръководството му да разширява икономическите възможности за всички граждани, по-специално за жените и младежите, както е посочено във "Визия 2030".

Редактор: Цветелин Димитров

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ