Може ли да се затворят мощности от ТЕЦ "Марица 3" заради обгазяването на Димитровград?

Може ли да се затворят мощности от ТЕЦ Марица 3 заради обгазяването на Димитровград?

Може ли да се затворят мощности от ТЕЦ "Марица 3" заради обгазяването на Димитровград?

България има наказателна процедура в последна фаза, има дело в Европейския съд в Люксембург, което със сигурност ще бъде негативно, тъй като България не покрива нивата на серен диоксид в този регион. Ще трябват по-крути действия, включително може да се стигне до затваряне на някои мощности от ТЕЦ "Марица 3". Това заяви в ефира на БНТ екоминистърът Борислав Сандов след вчерашния случай на обгазяване със серен диоксид в Димитровград. По думите му, ТЕЦ "Марица 3" има много малък дял в енергийната система и затварянето на мощности това няма да доведе до "нищо драматично".

Министърът на околната среда е категоричен, че в прехода към зелена енергия няма да има масови съкращения на работници в региона на големите централи. "В тези комплекси ще бъдат запазени работните места, цялата социално икономическа база. Но те ще работят според нуждите, а не постоянно, тогава, когато България има повече нужда от еленергия, основно през зимния период. Дотогава те ще работят на по-нисък капацитет", каза той.

Сандов обясни, че има два много важни акцента в Плана ни за възстановяване и устойчивост, насочен към зеления преход. Единият е масово навлизане на възобновяеми източници и на второ място - изграждане на завод за производство на батерии, съхранение на тази енергия и инсталация за рециклиране. Той е категоричен, че в най-мащабния финансов проект от Плана за възстановяване - заводът за батерии, няма начин да има лобизъм, насочен към някакво предприятие.

На въпрос кога се предвижда да бъдат затворени т. нар. централи "Марици", екоминистърът отговори: "Марици"-те ще работят, докато все още не са икономически твърде болезнени и докато България няма друг начин за осигуряване на енергийната си независимост, за да бъде независима от внос на енергийни суровини от чужбина. Говори се за срок на затваряне, но той е най-далечният в ЕС - говори се за 2038 година".

Предвид войната в Украйна и проблемите с доставките от Русия, е възможно да има един период може би следващите 1-2 години, в който е възможно дори България да изнася въглища за съседните ни страни, за да може да се гарантират доставките, допълни вицепремиерът.

Екоминистърът заяви категорично, че за одобрението на Плана ни от ЕК не са поемани политически ангажименти, свързани с начало на преговори за присъединяване на Северна Македония към ЕС.

Вицепремиерът коментира и темата дали има напрежение в управляващата коалиция предвид споровете по различни въпроси през последните дни. Според него, това е знак за завръщане на парламентаризма и демокрацията. "ези дебати са нужни, дори на моменти да са спорове, това е полезно за коалицията", посочи той. 

По въпрос има ли възможност да се стигне до излизане на някоя партия от коалицията заради разногласия, Сандов отговори: "Би било жалко и ако това стане, а аз не вярвам, че ще стане, това означава, че имаме много ценностни различия. Аз не бих искал България да бъде тласкана извън рамките на ЕС. Ние сме част от развития свят". 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ