Готвят черен списък за агресивни пациенти

Готвят черен списък за агресивни пациенти

Готвят черен списък за агресивни пациенти

Черен списък на пациенти, които посягат на медицински лица - това е най-новата мярка, която предстои да бъде задействана срещу агресията и насилието над медици. Това стана ясно по време на дискусия по темата с участието на съсловни организации и представители на Здравно министерство.

25 нападения над медици са регистрирани за първите 6 месеца на годината. За цялата 2016 посегателствата са били 28, а през 2015 - 47, съобщи председателят на Български лекарски съюз Венцислав Грозев.

Най-често жертви на пациентска агресия стават работещите в спешна помощ - през последните две години и половина посегателствата над екипи и дежурни в центровете за спешна медицинска помощ са над 100, допълни Грозев.

Според проучване, извършено от съсловната организация сред 1409 медицински лица и 1373 пациенти, в периода юли - септември, всеки втори медик е бил обект на нападение, съобщи д-р Галинка Павлова, заместник-председател на БЛС. От тях половината са били обект на насилие повече от веднъж. Агресията за 81 на сто от лекарите е била вербална.  88 на сто от медиците смятат, че причината за агресията е ниско ниво на култура, употреба на упойващи вещества, несъвършенства в здравната система, липса на доверие.  7% от лекарите казват, че провокацията е била от страна на медика, докато два пъти повече от пациентите отговарят по този начин.  39 на сто от анкетираните пациенти казват, че са недоволни от доплащането в системата, а 31 на сто изразяват недоволство от липсата на направления. 

Всеки втори пациент отговаря, че отчасти е доволен от здравните услуги в страната. Само 5 на сто от отговорилите изразяват удовлетворение от здравните услуги.

В черния списък да влизат и агресивни пациенти, на които е отказано домашно посещение от Бърза помощ е една от идеите, предизвикала най-много коментари по време на дискусията.

Здравно министерство е съгласно с изготвянето на такъв черен списък, но е против отказа от домашни посещения, каза зам.-министър Лидия Нейчева.

Пациентските организации също са против отказа за медицинска помощ и апелират за по-активна прокуратура и ефективни присъди.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ