"Гражданска отговорност" предвижда обезщетения и за пострадали в катастрофи

Гражданска отговорност предвижда обезщетения и за пострадали в катастрофи

"Гражданска отговорност" предвижда обезщетения и за пострадали в катастрофи

Всеки пострадал в пътен инцидент има право на парично обезщетение, дори и за леки наранявания по линия на задължителната застраховка "Гражданска отговорност", стига да има съответните медицински документи, доказващи нанесените вреди. По-голямата част от българите обаче не търсят правото си на такива обезщетения, заяви за Радио ‘‘Фокус’’ – Пирин Мариела Китова, координатор на Сдружение „SOS-ПТП“ за Югозападна България.

Като цяло, българите са изключително пасивни и плахи, когато става въпрос за отстояване на собствените им права, по неофициални данни едва 13-18% от пострадалите в пътни инциденти се възползват от правото си на парично обезщетение. По правило, то трябва да се изплати от застрахователя на виновния за инцидента водач, по полицата на „Гражданска отговорност“, обясни Китова. 

 Всеки пострадал при пътнотранспортно произшествие има права, които може да реализира в определен срок. Така например, пострадалите имат право на парично обезщетение за претърпени имуществени и неимуществени вреди и пропуснати ползи, като тези средства са изключително важни за пострадалите с оглед осигуряването на достъп до скъпоструващо лечение, медицински манипулации, рехабилитация, консумативи и медикаменти. Материята е специфична и затова е важно в такива случаи хората да се обръщат за правет съвет и помощ към специалисти в тази област, поясни Китова.

В последно време все по-често се случва адвокатите да доказват вината на водачите преди да е приключило дори и досъдебното производство, през доброволни претенции или в граждански дела срещу застрахователите, което понякога спестява години чакане на пострадалите граждани. Максимален резултат по отношение на размера на обезщетенията се постига по съдебен ред, като при приключване на делото, застрахователят заплаща по-висок размер на обезщетенията, законна лихва, дължима от датата на събитието до окончателното плащане, и разноски по делата, добави тя. По думите й в случаите, в които се налага пострадалият да изчака по-дълго време, за да получи обезщетението си, резултатите за самия него са по-добри, тъй като му се присъжда и законна лихва в немалък размер. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ