Няма да има нулева година, категоричен е Вълчев

Няма да има нулева година, категоричен е Вълчев

Няма да има нулева година, категоричен е Вълчев

„Има малък резерв в учебните програми. Всяка година сме имали грипни ваканции няколко седмици, като в момента не обсъждаме удължаване на коледната ваканция. Имаме резерв през юни месец за учениците от начален етап, но не и за тези от гимназиален. Не изключен варианта да се учи през юни, макар че тогава температурите са по-високи. Със сигурност няма да има нулева година. Удължаването на учебната година за сметка на лятната ваканция е последен вариант“, това заяви пред bTV министърът на образованието Красимир Вълвчев.

По последни данни заразени с коронавирус са 630 деца и ученици и 1534 учители. Карантинирани са 15 170 деца и ученици и 2401 учители.

„Тревожни са общите числа. През последните седмици имаме увеличаващи се стойности и дифузно разпространение. Това, което се случва в образователната система е функция на общата ситуация. Учителите, като процент заболели и заразени, са малко повече от средното, но нивото е по-скоро нормално за професионална група, която работи в многочислена среда“, коментира Вълчев, като добави, че при децата и учениците стойностите са много ниски – 15 пъти по-ниски от средната.  

„В момента няма нито едно училище, което да се обучава дистанционно в резултат на критериите, заложени в заповедта на министъра на здравеопазването. Имаме обаче 40% ученици, които се обучават в електронна среда или дистанционно в резултат на решенията на областните и общинските кризисни щабове. В 7 области, където ситуацията е най-тревожна, се взе решение от 6 до 12 клас да не учат присъствено. Отделно 5% от училищата са поискали и получили разрешение от мен за онлайн обучение. Тоест, към вчерашна дата 45% не учат присъствено в училищата“, заяви образователният министър, като добави, че има 1300 училища, които няма регистрирани случаи на коронавирус.

По думите му няма вариант и модел, при който да няма негативи.

„Лятото обсъждахме различните варианти – избрахме вариант на превключване. Трябва да се ходи на училище, доколкото е разумно и ситуацията позволява. От друга страна не може да си позволим едни и същи ученици да стоят вкъщи до март месец“, каза Вълчев, като припомни, че ни предстои и грипна вълна през зимните месеци и тогава вероятно по-голяма част от системата, или цялата, ще трябва да премине временно на обучение в онлайн среда.

Той обясни, че продължителното стоене вкъщи и обучението в онлайн среда води до дефицити. По думите му изследвания от пролетта са показали, че след втората седмица на онлайн обучение рязко пада когнитивната ангажираност, децата се десоциализират и обездвижват, натрупват се психически проблеми

Министърът обяви, че се обсъжда вече задължително носене на маски от учениците, когато са в клас, като и в момента някои училища въвеждат такава мярка. Според него маските трябва да са задължителни в час за учениците след 4. клас.

От думите на образователния министър стана ясно, че не се обмисля въвеждането на две дати за изпитите след 7. клас, защото това създава неравнопоставеност. Възможно е отново да отпадне определен материал от изпита и това ще стане ясно до края на април.

Единственото сигурно нещо е, че няма да има нулева учебна година, категоричен е Красимир Вълчев.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ