Папуаски граждани не искат Илон Мъск да докосва острова им

Папуаски граждани не искат Илон Мъск да докосва острова им

Папуаски граждани не искат Илон Мъск да докосва острова им

Папуаски граждани, чийто остров е бил предложен като потенциална локация за космодрум на SpaceX, обявиха, че компанията и нейният създател Илон Мъск не са добре дошли на тяхна земя, предаде „Гардиън“.

Според островитяните проектът ще унищожи екосистемата на мястото и ще изгони хората от домовете им.

През декември индонезийският президент Джоко Уидодо предложи на Мъск да използва част от малкия остров Биак в провинция Папуа.

Представител на правителството обясни, че космодрумът се разработва в консултация с властите в Папуа и местните общности, както и че развитието на Биак като „космически остров“ ще донесе „положително икономическо въздействие“. Папуасите обаче смятат, че бъдещето им ще бъде застрашено, а действията на SpaceX могат да доведат до обезлесяване и увеличаване на военното присъствие.

[[{"fid":"370248","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":1846,"width":3279,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Снимка: Shutterstock

Вождът на племената на острова, Манфън Сройер, изрази опасения, че хората може да бъдат принудени да напуснат къщите си. „Този космодрум ще ни коства традиционните ловни полета, увреждайки природата, от която зависи начинът ни на живот. Но, ако протестираме, веднага ще бъдем арестувани“, обясни той.

Междувременно и руската агенция „Роскосмос“ планира да изгради космодрум на Биак до средата на десетилетието. „През 2002 г. руснаците искаха земята ни за изстрелване на сателити. Протестирахме и мнозина бяха арестувани и разпитвани“, каза още Сройер.

Разположението на острова обаче го прави примамлива дестинация. Източното крайбрежие е обърнато към Тихия океан и е на около един градус от екватора, което го прави идеално за изпращане на сателити в ниска орбита около Земята с използване на по-малко гориво. Това е ключов фактор за проекта Starlink на Мъск, който планира до 2026 г. да изпрати в Космоса 12 хил. сателити, за да заработи интернет услугата му Starlink.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ