Поканете ги на гости, те сами ще си подредят

Поканете ги на гости, те сами ще си подредят

Поканете ги на гости, те сами ще си подредят

Ангел Балашев и Василена Станойска влизат в домовете ни, за да ги преподредят, оставяйки единствено онова, от което действително има нужда

„Бяла, спретната къщурка с двама тийнейджъри отпред.“ Така може да започне историята, в която един ден 17-годишният Ангел старателно описва в тефтера си концепция за онлайн платформа за съдействие в подреждането на дома и освобождаването от излишни вещи. Плановете му отлежават известно време, докато не се среща с 16-годишната Василена на състезанието за младежки стартъпи „Тийноватор: Уикенд на идеите“. Там заедно създават „Бялата стая“ – уебсайт, чрез който всеки може да забрави завинаги за хаоса вкъщи, като отговори само на няколко въпроса: с колко излишни вещи мисли, че разполага, иска ли лично да му помогнат с разтребването или желае сам да го направи с помощта на техния безплатен наръчник. След това на ход са Ангел и Василена, които пристигат на място в посочен ден и час, за да оценят състоянието на всеки предмет и да вземат решение дали могат да го откупят и препродадат онлайн след леко освежаване, или да го дарят за предварително избрана от тях кауза.

„Ние сме изключително консуматорско общество, превръщаме къщите си в склад. В един момент не можеш да намериш нищо, а някои предмети просто събират прах. Това е проблем за много хора, а решението му всъщност би донесло спокойствие“, разказват двамата ученици. Затова и слоганът на „Бялата стая“ е „Разчисти дома, освободи ума“, а името се ражда съвсем случайно заради парче на Ерик Клептън. „Беше спонтанно – подготвяхме се за „Тийноватор: Уикенд на идеите“, сетих се за песента „Бялата стая“, спряхме се на това име и толкова ни хареса, че повече не го променихме“, разказва Ангел.

С Василена са перфектният отбор, главно защото имат сходни интереси и умения – и двамата вече програмират и се надяват един ден да се реализират като софтуерни инженери в България. С натрупаните до момента знания за около месец създават първата базова версия на уебсайта си с електронна форма, чрез която потребителите да изпращат заявки за разчистване на домовете си. Нещо повече – когато започват работа, разбират, че подобен проект не съществува на българския пазар, което им дава и допълнителна мотивация и им носи признание от журито на „Тийноватор“ за най-устойчив бизнес модел.

Във всичко това помагат и близките им, които вече са се превърнали и в техни бизнес партньори – майката на Василена ги консултира как да се справят със счетоводството, бабата на Ангел е превърнала мазето си в склад за изкупените вещи, въвлечен е даже бившият приятел на леля му, който помага с транспортирането им. Все още им е трудно да разграничават какво да откупят и какво да вземат безплатно от клиентите си, за да го дарят. „Това е едно от най-големите предизвикателства, но с натрупването на все повече опит ще става по-добре“, уверени са те.

[[{"fid":"373569","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":1179,"width":1800,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Ангел и Василена (в средата) се учат на предприемачество от менторите си в „Тийноватор“ – Цветелина и Ангел. /Снимка: Юлиан Донов

В момента разработват методите за оценка и изкупуване, изграждат официалните страници на „Бялата стая“ в социалните мрежи и търсят благотворителни каузи. За да не залитнат по пътя към крайната цел, стъпват на опита на менторите си от „Тийноватор“ – Цветелина Цанкова от nvision travel, туроператорска фирма за културен туризъм, както и Ангел Иванов, основател на handplayed, бутикова компания за видео съдържание. Самите те изживяват по свой собствен начин успехите на възпитаниците си. „Те получават едно сигурно пространство, където да споделят и най-щурата си идея, и се сблъскват с истинска възможност да стартират нещо свое. Тук оставаме на заден план, за да подкрепим други, които да излязат напред“, отбелязват менторите. Така бизнесът застава зад младите, като прави нещо просто – дава им възможност за учене от първо лице и им вдъхва кураж да опитат, дори и да сгрешат. А когато става дума за хора като Ангел и Василена, които държат да са полезни за обществото, път винаги се намира.

„Бялата стая“ е на bqlatastaq.com

Автор: Габриела Беличовска

Блиц факти

37% от хората са се почувствали много потиснати от разхвърляния си дом, килер или гараж

59% имат поне едно чекмедже или стая с ненужни вещи

38% имат желание да не трупат излишни вещи

Източник: Проучване на Mercari в САЩ през 2020 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ