Проф. Генчо Начев вижда опасност в разхлабването на мерките срещу COVID-19

Проф. Генчо Начев вижда опасност в разхлабването на мерките срещу COVID-19

Проф. Генчо Начев вижда опасност в разхлабването на мерките срещу COVID-19

Отхлабването на мерките е много опасно. Българинът е много свободолюбив човек в не съвсем добрия смисъл на думата. Ти му подаваш пръстче, той иска да хване цялата ръка. Ние свободата я тълкуваме като слободия. Това е лошото и трябва да се има предвид. Нищо не е отминало. Кризата не е вече в такива размери. Не знам какво ни чака. Това заяви в ефира на БНТ директорът на болница "Св. Екатерина" в София проф. Генчо Начев.

По думите му, болниците, които активно се борят с Covid-19 са недофинансирани. "Тези, които са спрели планови операции през изминалите месеци, ще получат 85% от средната заработка за последните три месеца, което е глътка въздух в такава среда. Мисля, че и двете страни – и Националната здравноосигурителна каса, и лекарския съюз, пък и Министерството са помислили по този въпрос и няма основание да се оплакваме", каза още проф. Начев.

Той коментира и защитата на персонала на болниците. Според него, тя не се изразява само в предпазните облекла, но и в правилното обучение за това как тези защитни средства се поставят и как се махат.

"При неправилно боравене с тези защитни облекла рискът от инфекция е много висок. Нищо от повърхността на тези облекла не трябва да влиза в допир с кожата, когато те се свалят", поясни директорът на болница "Св. Екатерина" в София. Той даде пример с ръководената от него болница, където лекарите е трябвало да избират къде да работят, ако са заети на повече от едно място, тъй като така контролът е по-стриктен. 

"Не трябва да се плашат хората. Трябва да знаят, че в болниците вземат всички необходими мерки първо да се предотврати каквото и да било заразяване, и второ да се сведат до миниум последствията от едно такова заразяване. Така че когато имат някакви оплаквания, най-малкото по телефона трябва да се консултират с лекарите, които са ги преглеждали досега и да бъдат така добри да отидат където трябва да специализирани изследвания и по-нататъшно лечение, защото особено за сърдечно-съдовите заболявания всяко забавяне много често е фатално", каза още проф. Начев. И изрази увереност, че здравната ни система ще издържи.  

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ