Проф. Костов: Злоупотребява се с тезата, че Медицинският съвет иска масово тестване

Проф. Костов: Злоупотребява се с тезата, че Медицинският съвет иска масово тестване

Проф. Костов: Злоупотребява се с тезата, че Медицинският съвет иска масово тестване

„Злоупотребява се с тезата, че от Медицинския съвет прокламират масовото диагностициране със серологични, имунологични, антителни тестове. Това не е така! В нашите препоръки критерият е за следване на определена последователност на процеса и на върха да е PCR тестът”. Това заяви за БНР проф. Коста Костов - координатор на новосъздадения Медицински експертен съвет (МЕС) към Министерски съвет. Изказването му идва ден, след като МЕС изготви доклад от 200 страници, представящ успешните стратегии за справяне с COVID-19. В него екип от български лекари събраха българския и международния опит за пандемията.

„Медицински стратегии могат да бъдат градени само върху сериозни социални мерки. От всички страни, които минаха преди нас в борбата с епидемията и натрупаха достатъчен опит, успяха само тези, които включиха целия арсенал от възможни мерки. Като започнем от обикновените хигиенни мерки и стигнем до тежката физическа изолация“, обясни проф. Коста Костов.

По думите му, не бива да си позволяваме никаква свобода по отношение на мерките за социална, физическа изолация, защото иначе бихме допуснали епидемията да се разгърне в мащаби, за които здравната ни система не е подготвена и не може да се справи.

„Целта на мерките е кривата да бъде огъната като върбова пръчка и да се насочи към по-хоризонтално течение. Това е добра прогноза. Дано да не се даде възможност на кривата на заболелите да скочи с голяма височина, но всичко зависи от спазването на мерките и колко сме дисциплинирани“, посочи координаторът на Медицинския експертен съвет проф. Коста Костов.

Във връзка с очакването, че благодарение на задължителната в българския имунизационен календар ваксина БЦЖ (Bacillus Calmette-Guerin) в България имаме по-сериозно изграден колективен имунитет, проф. Костов обясни, че това не е доказано, но дава голяма надежда.

„Ние бихме могли да разчитаме на това, че вероятно имаме един добър колективен имунитет. И това ще се дължи не само на БЦЖ ваксината, а и на всички останали ваксинационни програми, които сме следвали във времето“, поясни проф. Костов.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ