Следващата седмица ще е ясно какви мутации на COVID-19 са доминиращи у нас

Следващата седмица ще е ясно какви мутации на COVID-19 са доминиращи у нас

Следващата седмица ще е ясно какви мутации на COVID-19 са доминиращи у нас

Към настоящия момент заразяването с коронавирус е в огнища по областите, а в София разпространението е дифузно. Тези обезпокоителни данни за COVID-пандемията у нас изнесе в Сутрешния блок на БНТ директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.   

"Намаляването на случаите беше моментът, когато трябваше да бъдем твърди като нация още две седмици. Ако бяхме издържали, случаите щяха да намалеят до такава степен, че сега да се пазим само от вносните случаи. Днес са 156, но аз казах, че и 200 могат да станат. Проблемът не е, че правим много тестове, а че положителният процент е голям. Областите на страната са огнища. Столичното РЗИ вече говори вече за дифузност. Това значи, че трябва да пазим възрастните хора, хронично болните и хората с имунен дефицит", допълни той. 

Според него ако отново ще има пик на болестта, то той ще е паралелно с другите зимни инфекции в края на октомври – ноември. Проф. Тодор Кантарджиев обяви, че 70-80% от случаите на заболели с COVID-19 у нас са без симптоми, 10-15 на сто са с леки, като при тях болестта минава за една-две седмици.

"Но трябва да се търси медицинска помощ. Защо? Защото ти може да си много леко или безсимптомно, но може така хубаво да заразиш възрастната си майка или баба, че да стане лошо", предупреди той. 

"Секвенирани са вече първите щамове на коронавируса в Националния център се направи нова генерация секвенция и са качени вече в Световната ген банка и се анализират. От 35 секвенирани щама, 33 са подобни на циркулиращите в Европа. В нашите щамове някои от мутациите липсват. Следващата седмица ще можем да кажем какви мутации са доминиращи в нас и дали те са свързани с поведението на вируса и промени в заболяването. От тези пациенти каква е епидемичната връзка и от кои държави са дошли. Утре започва секвенирането на още една група щамове. Работим в момента по нивото на клетъчния имунитет на хората, които са преболедували, които боледуват и тези, които са били в контакт с вируса без да разберат", допълни той. 

И прогнозира, че резултатът от събития като вчерашния мач ще се види до 10 дни.

"Опасно е за тези, които са били на мач, когато се върнат в къщите си. Те една седмица трябва да избягват много тесния контакт с възрастните си родители и близки. Три категории хора трябва да се пазят в обществото – възрастните хора над 60 години, които тежко карат заболяването, хората с хронични заболявания и най-рисковите – хора с онкологични, хематологични заболявания и хората с имунен дефицит", посочи професорът. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ