Животът ще продължи да поскъпва и догодина. 3% средногодишна инфлация заложена в проектобюджета

Животът ще продължи да поскъпва и догодина. 3% средногодишна инфлация заложена в проектобюджета

Животът ще продължи да поскъпва и догодина. 3% средногодишна инфлация заложена в проектобюджета

Очаквания за продължаващо поскъпване на живота надничат от макрорамката на бюджета за следващата година. Инфлацията вече гони 3,8% по последни данни.

Повишаването на цените ще се ускори през 2019 година под натиска на високите международни цени от последните месеци на суровините и високото вътрешно търсене, призна днес финансовият министър Владислав Горанов при откриването на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Тристранката обсъжда проекта на Закон за държавния бюджет на България за 2019 г. и проекта на актуализирана средносрочна бюджетна прогноза за периода 2019-2021 г.

Прогнозната средногодишна инфлация, заложена в бюджетните разчети за 2019 е 3 на сто. Има надежди след това ръстът на цените да се поуспокои. Затова и прогнозните стойности на инфлацията през 2020 и 2021 са съответно 2,5 на сто и 2,3 засега, поясни Горанов.

Ръстът на икономиката за 2019 се предвижда да е 3,7%

По отношение на фискалните цели и параметри министърът отбеляза, че очакваното изпълнение за тази година показва подобрение на бюджетното салдо и се очаква превишение на приходите над разходите в края на годината в размер на около 0,5 на сто от прогнозния БВП спрямо ревизираната програма за 2018 г.

За 2019 г. е предложено минимално превишение на разходите над приходите в размер на 0,5 на сто от БВП и балансирана бюджетна позиция след това - от 2020 и 2021 г. Към края на годината се предвижда държавният дълг да отбележи спад до 22,2 млрд. лева. Като в дял от БВП очакваме в следващата година той да спадне до ниво от 22 млрд. лева, а към края на 2021 г. да стане 19,1 на сто от БВП и в края на прогнозирания период, заради увеличението на номиналния размер на БВП и погасяванията на текущия дълг, да е 16,5 на сто от БВП, каза Горанов.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ