Горите също мигрират

Горите също мигрират

Горите също мигрират

Миграцията е усилие за всички живи същества. Тя обикновено се задейства, когато определено местообитание се е превърнало в негостоприемно по една или друга причина. Дори и за хората едно такова преместване е свързано с редица трудности. А какво остава за горите?

Ние обикновено мислим за горите като за стационарни екосистеми, в които други растения и животни живеят и никога не бихме предположили, че ако отидем един ден до близкия парк, той ще е сменил квартала за една нощ.

Но горите действително също мигрират. Просто правят това по различен начин и разчитат до голяма степен на късмет, за да стигнат до там, за където са тръгнали. Разбира се, нямаме превид истинско ходене, като приказните дървета от "Властелинът на пръстените". 

Както Жулиет Лемб обяснява пред "JSTOR Daily", повечето гори и растения мигрират чрез използване на природата като цяло, използвайки множество тактики, за да гарантират, че бъдещото им поколение ще живее по-добър живот. И основната тактика на гората всъщност е в произвеждането на семена. А за да се разпръснат тези семена, през вековете дърветата и храстите са еволюирали в способността си да произвеждат ароматни и сладки плодове, които да бъдат изключително харесвани както от хората, така и от животните. А в последствие след изконсумирането на плодовете, семената да бъдат... пренесени на друго място.

Друга основна тактика е използването на реките и вятъра за разпръскване на падащите семена.

Всички тези тактики помагат за разпространяването на семената на различни места с надеждата, че някои от тях ще се приземят и израстнат в регион, който е идеален за нов дом. Както можете да си представите, този вид миграция е дълъг, дълъг процес, който отнема много години, за да завърши. През по-голяма част от историята на земята, миграцията на горите се е разгръщала с хилядолетия. А в днешно време промените в климата настъпват твърде бързо, за да могат горите да реагират. 

Учените обаче са измислили нов метод за подпомагане на миграцията и това са - горските пожари. В една излолистна гора например, горските пожари са част от жизнения цикъл на дърветата. Най-често те се случват след падане на мълния, пише Елизабет Харал в "ClimateWire". Но в някои случаи има и човешка намеса, която подпомага бързото израстване на нови фиданки на разчистените терени от изсъхнала или заразена гора. Въпреки че хората играят роля в този вид миграция, това е по същество едно и също нещо като разпръскването на семена, но с допълнителното предимство на намаляване на конкуренцията за ресурси.

Горите мигрират и в този момент, докато четете това. Те просто го правят по такъв начин, че най-вероятно никой няма да забележи.

Източник: Science Alert

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ