Ще получим санкции за шест незакрити сметища, алармира екоминистърът

Ще получим санкции за шест незакрити сметища, алармира екоминистърът

Ще получим санкции за шест незакрити сметища, алармира екоминистърът

Държавата даде 3 пъти пари за сметищата. Първо имаше местни сметища, за които и България, и Европа дадоха пари, за да бъдат закрити. Шест от тях не са закрити, за което ще получим огромни санкции. 106 кметове се справиха, други 6 се забавиха. Когато се закриха местните депа, има регионални, но там се плаща такса. Много кметове решиха да си я спестят и си направиха свои втори депа. Някои не предполага, че като дойде голяма вода ще ги открие и отнесе. Това заяви в ефира на БНТ министърът на околната среда и водите Емил Димитров.

На правителственото заседание утре министър Димитров ще представи данните за незаконни сметища. "В момента, в който дадем данните от МОСВ, обобщим данните от страната, министерски съвет ще приеме процедура, с която ще гласува дадена сума. Контролът трябва да бъде от кметовете. Но като цяло голяма част от тези депа са одобрени от кметовете. Имаме скрити сметища в НАТУРА", обясни Димитров. "Всички знаят, че отпадъците в река Искър дойдоха от София. Няма как да са от извънземните", каза още той.

За язовирите екоминистърът каза, че се поддържат на нива 1-2 млн. кубически метра по-празни, за да не преливат при интензивни валежи. Във всички язовири за питейно-битови нужди има вода за поне 1 година, в язовир "Искър" е за 3 години. Проблем има и със земеделските язовири, защото те са традиционно празни.

Екоминистърът даде обяснения относно спуканата тръба на пречиствателната станция във Варна. "Направи се ремонт и се криеше доста дълго време и от обществеността, и от нас. Направи се ремонт, който не знам дали е завършен и пак се спука тръбата. 10 дни от нас се крие, че е спукана отново тръбата във Варненското езеро, а това е екологична катастрофа", каза министъръэт на околната среда и водите Емил Димитров и обвини за това директора на ВиК-Варна. 

Димитров обясни, че не се внасят в България несепарирани отпадъци. "Към днешна дата само три завода обработват RDF отпадъци и се стремим да накараме общините да ги накараме да ги сепарирират и изпращат в тези заводи. Има и един в Сливен. Ние наблюдаваме всеки ден коя фирма какви отпадъци внася. Ние знаем точно колко отпадъци идват. Те се смесват с нашите, за да станат калорични и да се изгарят. Искаме обаче и комините да поставим под контрол. Към днешна дата няма ТЕЦ, изключение на Сливен, който да обработва отпадъци RDF", обясни той. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ