Готов е планът за ваксиниране. Първи ще се имунизират медиците и хората над 70 години

Готов е планът за ваксиниране. Първи ще се имунизират медиците и хората над 70 години

Готов е планът за ваксиниране. Първи ще се имунизират медиците и хората над 70 години

Готов е Националният план за ваксиниране срещу COVID-19. Днес той беше представен на премиера Бойко Борисов от министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов и главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, а утре ще трябва да бъде одобрен от Министерския съвет заедно със състава на Националния ваксинационен щаб.

"Планът реално е готов към момента, имаме готовност да посрещнем и още утре, ако дойдат ваксините. Определени са и групите, с които ще започне ваксинацията - първи са лекарите, сестрите, санитарите, служители на МВР, които също са на първа линия, следват ги хората над 70-годишна възраст", обясни председателят на Националния ваксинационен щаб проф. Красимир Гигов.

По думите му, в плана детайлно ще бъдат описани всички параметри на дейността по имунизирането.

"Продължава работата по логистиката с осигуряването на хладилници, в които да се складират първите доставки ваксини, налагащи съхранение при ниски температури. Планът за имунизация срещу коронавируса е създаден на базата на опита на държави като Германия и доказани международни институции като СЗО", обясни здравният министър проф. Костадин Ангелов. 

С цел застъпване на строга организация при ваксинацията, страната ще бъде разделена на 7 региона. "В тях ще бъдат разположени отговорни Регионални здравни инспекции, които отговарят за съответния регион с ясно разписани логистични връзки между съответните РЗИ-та в този регион. Организират се и мобилни екипи, които ще достигат до местата, където е необходимо, да се имунизира голяма група българи като например в домовете за възрастни хора и училища", отбеляза министър Ангелов. 

От своя страна премиерът Борисов отбеляза, че в момента, в който дойде първата ваксина, държавата ще е готова на всеки българин, който поиска, да му бъде поставена доброволно и напълно безплатно. Това гарантира и синхронът в общата работа между Националния оперативен щаб и ваксинационния щаб. 

"Всички държави членки заедно инвестирахме в създаването на седем ваксини. Те ще дойдат по различно време, а всяка от тях има своята уникалност. Това е добре, защото когато бъдат доставени у нас, българските граждани ще са достатъчно информирани коя ваксина биха предпочели да си сложат", категоричен е министър-председателят Бойко Борисов.

В момента се обсъжда на експертно ниво България да участва и в поръчка за доставка на осма ваксина, която ще е на пазара в края на 2021. 

В рамките на съвещанието на премиера Борисов е било докладвано още за строгата организация по снабдяването на здравната система с лични предпазни средства, с дезинфектанти и осигуряване на всички необходими медикаменти за лечението на коронавируса.

Министър-председателят Бойко Борисов е изискал да продължи доставката на необходимите количества спасителни медикаменти срещу новия вирус, включително с ремдесивир. Премиерът е изтъкнал, че лекарственият препарат е абсолютно безплатен за всеки български гражданин. Правителството е осигурило над 17 000 допълнителни опаковки на стойност близо 15 милиона лева.

"Така всеки доктор, който предпише ремдесивир, до пациента му ще достигат колкото флакони са нужни", категоричен е Борисов, който отбеляза колко важна за битката с COVID-19 e направената вчера доставка от над 300 000 дози нискомолекулярен хепарин, който гарантира успешната терапия на заболелите.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ