Проверяват конфликт на интереси между образователния министър и председателя на КЗП

Проверяват конфликт на интереси между образователния министър и председателя на КЗП

Проверяват конфликт на интереси между образователния министър и председателя на КЗП

Антикорупционната комисия проверява конфликт на интереси между образователния министър Красимир Вълчев и председателя на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов. Комисията се е самосезирала след медийни публикации. 

Според публикациите на Агенция ПИК от 12 и 14 юни 2020 г., изпълнителният директор на Фондация „Просвета“ Мария Карабельова – Маргаритова, е кума на образователния министър Красимир Вълчев и същевременно е съдружничка с неговата съпруга в консултантско дружество „Бонафиде Адвайзърс“ ООД. Твърди се, че основната дейност на Фондацията се субсидира и е зависима от МОН, а всички нови учебници на издателска група „Просвета“ за 11 клас за учебната 2020/21 г. са одобрени от министъра на образованието и науката.

Изнесена е и информация, че съпругата на министъра на образованието е собственик на „ПР енд ивент консултинг“ АД, и откакто Димитър Маргаритов /с когото са свързани лица по смисъла на закона/ е председател на КЗП, от бюджета на тази комисия са разходвани около 100 000 лв. за организиране на събития, медийно обслужване и изработка на сувенири за КЗП и Европейския потребителски център – България. Публикувани са и факсимилета на договор на стойност приблизително 35 000 лв., както и справка, съдържаща данни за лицата, посочени в сигнала и дружеството „Бонафиде Адвайзърс“ ООД.

От пресслужбата на Комисията за защита на потребителите разпространиха позиция от името  на нейния председател Димитър Маргаритов. В нея се казва, че той е удовлетворен от факта за стартирането на проверка от страна на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество.

КЗП декларира също, че ще окаже пълно съдействие на КПКОНПИ в хода на проверката. "Убедени сме, че след извършената проверка ще бъде установено спазването на българското и европейско законодателството.", завършва съобщението.

Антикорупционната комисия е образувала още едно производство за конфликт на интереси по повод информация, излъчена в предаването „Разследване“ на Нова телевизия на 14 юни 2020 г. В него са изнесени данни за извършени нарушения на закона от кмета на Община Ракитово – Костадин Холянов. Твърденията са за това, че през 2016 г. кметът сключва договор за доставка на горива и смазочни материали чрез „пряко договаряне без обявление“ с „Петро 2016“ ЕООД, като фирмата е създадена дни преди решението за възлагане на поръчката. Посочва се, че управителят на „Петро 2016“ ЕООД - Пламен Михайлов, е подписал пълномощно на син на кмета за разпореждане с парите в сметката на фирмата.

Според репортажа, синът на Холянов е и работодател на Михайлов, а горивото, което „Петро 2016“ ЕООД ще доставя на Община Ракитово, се съхранява в резервоар на бензиностанция, собственост на този кметски син. Отделно от това се твърди, че кметът Холянов сключва договори за дърводобив и дървопреработване с фирми на своите синове. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ