Германия пред дефицит на стоките заради недостига на работна ръка

Германия пред дефицит на стоките заради недостига на работна ръка

Германия пред дефицит на стоките заради недостига на работна ръка

Германия може да се сблъска с проблемите, които изпитва Обединеното кралство, а именно с недостиг на храна и гориво, поради липса на персонал в различни области, пише вестник Die Welt. 

Както отбеляза в интервю за изданието ръководителят на Федералната агенция по труда на Германия Детлеф Шеле, сега страната се нуждае от „общо около 1,2 милиона работници, от които две трети са специалисти“. „Вече има недостиг на кадри на ниво специалисти в около 70 сфери“, добавя той. 

Последните изчисления на Института за германска икономика (IW) показват, че във Федерална република Германия на първо място липсват социални работници и медицински персонал, по-специално за грижи за възрастни и болни, технически специалисти и шофьори. В същото време експертите са особено загрижени за липсата на последните, отбелязва Die Welt, цитиран от Агенция "Фокус". По време на пандемията, когато икономиката беше парализирана, нямаше такъв проблем, но сега, с възраждането на икономическите и търговските отношения, хиляди шофьори, включително на тирове, липсват. 

„Само 13,6% от шофьорите според последните данни са на възраст под 35 години. Тоест в тази професия липсват млади кадри. Това ще забави бъдещия икономически растеж“, каза експертът на IW Александър Бурщеде. Той призова за спешни действия за противодействие на тази тенденция. В противен случай, по думите му, Германия е застрашена от ситуация като тази в Обединеното кралство.

Британците в края на септември започнаха панически да купуват бензин, след като петролната корпорация BP затвори редица бензиностанции поради проблеми с доставката на гориво. От корпорацията обясниха това с недостига на шофьори на камиони, с който напоследък се сблъскаха и други горивни компании. Новината предизвика бум в търсенето на горива, оставяйки повечето от бензиностанциите празни, а цените на бензина достигнаха своя пик за девет години. 

Недостигът на шофьори за тежкотоварни превозни средства, който предизвика кризата, се свързва както с пандемията, така и с излизането на кралството от Европейския съюз. Хиляди професионални шофьори от страни от ЕС напуснаха Обединеното кралство през последните две години, а обучението на нови беше възпрепятствано от пандемията, поради която изпити за шофьорски книжки не се провеждаха дълго време в много страни. На фона на логистичната криза много британци, според съобщения в медиите, са се сблъскали с проблеми, докато пазаруват за храна. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ