Как се провежда операцията в пещерата в Тайланд

Как се провежда операцията в пещерата в Тайланд

Как се провежда операцията в пещерата в Тайланд

Шест от блокираните в наводнената пещера в Северен Тайланд момчета са изведени. Това съобщи високопоставен представител на медицинския екип на спасителната операция, цитиран от агенция Ройтерс.

Първите две момчета бяха изведени живи от пещерата в северната част на Тайланд по-рано днес, след като младежки футболен отбор от 12 деца и траньорът им бяха блокирани две седмици, заради наводнени вътрешни коридори. Те са изминали 4 км, за да се доберат до един от изходите. Момчетата са настанени в импровизирана лечебница близо до пещерата, където са подложени на физически преглед.

Оказва се, че нивото на водата в голяма част от галериите е спаднала, което е помогнало на децата.

Светът е насочил вниманието си към спасителната операция и се вълнува от нея. Един от основните въпроси е как точно се провежда тя.

Би Би Си пояснява:

Това, което се случва в пещерата е трудно за изпълнение извеждане на децата, защото за да се достигне до и от където те се намират е изтощително за водолазите, 11-часово премеждие, с отиване и връщане. Предизвикателство е дори за най-опитните водолази. 

Процесът включва смесица от пещерно ходене, газене, катерене и гмуркане - всичко това се провежда в пълен мрак, по въжета за направляване на посоката, които вече са поставени. 

Щом децата са достигнати от водолазите, те са извеждани, като са им слагани маски, които напълно покриват лицата им. Това е по-лесно за тях като неопитни в гмуркането от слагането на традиционните респиратори.

Всяко момче е направлявано от двама водолази - един пред него и един зад него. Те му показват накъде да се движи. То носи собствен въздух. 

Най-трудният момент от пътя на излизане е по средата, на място наречено "Т"-разклон, което е толкова тясно, че водолзаите трябва да махнат бутилките си с кислород, за да се проврат. 

Следва пещерна зала, наречена Зала 3, която е превърната в следваща база за движение. Там водолазите и децата могат да отпочинат преди да направят последното необходимо придвижване - към входа на пещерата. На входа ги очакват медицински лица, които да отведат децата до местната болница в градчето Чанг Рай. 

По отношение на водолаза, който загина при спасителната операция, стана ясно, че той е изгубил съзнание и не е могло да бъде съживен. Колегите му посочиха, че няма да позволят саможертвата му да бъде напразна. 

Бившият тайландски военен гмуркач Саман Гунан загина в пещерата по-рано тази седмица след като се връщаше от мисия да снабди групата от деца и траньора им с бутилки кислород. 

По-рано местни лица коментираха и възможността децата и треньорът им да се наложи да останат в пещерата до края на дъждовния сезон в Тайланд, което означаваше няколко месеца. 

Изследваха се възможности да се пробива надолу в планината или да се срива част от планинския склон за откриване на друг, алтернативен начин на влизане. Но дъждовният сезон в Тайланд тъкмо започна и стана ясно, че наводнението в пещерата само ще се влошава през идните дни. Затова днешният ден е решаващ, въпреки рисковия характер на операцията. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ