Крайбрежните градове по целия свят потъват

Крайбрежните градове по целия свят потъват

Крайбрежните градове по целия свят потъват

Крайбрежните градове по целия свят потъват средно с до няколко сантиметра годишно, показват сателитни наблюдения. Един-два труса и надигащите се морета означава, че тези крайбрежни региони са изложени на по-голям риск от наводнения, отколкото се смяташе досега, съобщават изследователите в Geophysical Research Letters.

Мат Уей и колегите му от Университета на Роуд Айлънд в Нарагансет наблюдават със сателит 99 крайбрежни градове, разположени на шест континента, в периода от 2015 до 2020 г. Инструментите на борда излъчват микровълнови сигнали към Земята и след това записват вълните, които се връщат обратно. Чрез измерване на времето и интензитета на тези отразени вълни екипът определя височината на земята с точност до милиметри. И тъй като всеки спътник лети над една и съща част от планетата на всеки 12 дни, изследователите успяха да проследят как земята се деформира с течение на времето.

„Това изследване е различно, то е едно от първите, които наистина използват данни с глобално покритие”, казва Уей пред Science News. Данните показват, че на най-значително слягане — до пет сантиметра годишно — са подложени азиатските градове, като Тиендзин в Китай, Карачи в Пакистан и Манила във Филипините. Нещо повече – 34 градове, т.е. около една трета от наблюдаваните, потъват на места с повече от сантиметър годишно.

Уей и колегите му смятат, че слягането на земята до голяма степен е причинено от човешката дейност. Когато изследователите анализират изображенията на Google Earth на онези части от наблюдаваните градове, които най-бързо потъват, установяват, че това са предимно жилищни или търговски райони. Така стигат до заключението, че причината е източването на подпочвени води.

Има място за надежда. Пример е индонезийската столица Джакарта, която доскоро потъваше средно с близо 30 см за година. Този процес сега се забавя, заради последните правителствени разпоредби, ограничаващи добива на подпочвени води.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ