Кристалина Георгиева за трите основни икономически риска

Кристалина Георгиева за трите основни икономически риска

Кристалина Георгиева за трите основни икономически риска

Три основни риска има пред глобалната икономика в момента, обобщи председателят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева по време на форума „Три морета“, който се провежда в София.

Първият риск остава овладяването на пандемията. „Там, където живея над 75% от хората вече са напълно ваксинирани – икономиката работи, ограниченията отпаднаха и хората са свободни да бъдат активни“, коментира Георгиева. За сметка на това в някои държави в Африка този процент е само 1%, което поставя под допълнителен натиск обществата там. Тя даде пример с покушението на президента на Хаити, като обясни, че в общества, където икономиката е зле, се стига дори и до подобни крайности.

Вторият риск е евентуална промяна на паричната политика преди стабилизирането на бизнесите. Според Георгиева ако се стигне до вдигане на лихвите преди бизнесът да се е стабилизирал, това ще доведе до ново сътресение, тъй като компаниите няма да имат готовност да посрещнат по-високи погасителни вноски по заемите си.  

Третият риск е как правителствата използват ресурсите си за възстановяване на икономиките. „Те трябва да го използват умно. Повече внимание трябва да се насочи към плановете, които Европа подкрепя, които са свързани с ефективно харчене на парите“, отбеляза тя. Мерките така трябва да бъдат насочени, че да доведат до по-стабилна бъдеща икономика. „Активно да работим да сме напред в тази нова икономика, която вече е с нас“, обясни тя.

Развитието на пандемията, преждевременно изтегляне на мерките за подкрепа на правителствата и нуждата от внимателен подход към използването на фискалния капацитет за трансформиране на икономиките са и рисковете пред растежа на страните, участващи в инициативата "Три морета", който като цяло се очаква да изпревари този на "старите" членки на ЕС.
МВФ очаква до края на текущата година икономиката на страните от региона да се възстанови до предпандемичното равнище. За миналата година икономиката на региона се е свила с 4 процента, което е близо два пъти по-малко, отколкото на "старите" страни от ЕС, съобщи още Кристалина Георгиева.

Инициативата "Три морета" привлича вниманието към ключови икономически теми за страните участници и съвпада с българския интерес - засилване на вниманието към инфраструктурни проблеми и увеличаване на конкурентоспособността на региона.
Най-важният принос на МВФ за възстановяването на икономките след пандемията е инициативата за емитиране на 650 млрд. долара специални права на тираж (СПТ). Очаква се до дни съветът на директорите на МВФ да придвижи към гласуване от всички страни членки предложението. Това е инжекция в резервите на всички страни членки на фонда, която ще им даде значително пространство за фискални действия, отбеляза Георгиева.

Управляващият директор на МВФ призова президентите (на държавите по инициативата) да обърнат внимание на този продукт, който не е обвързан с увеличаване на дълга на страните.

Това е най-същественото действие на фонда, като при предишната криза емитираните резерви бяха 250 млрд. долара, подчерта Георгиева.
Тази криза е различна. Тя даде началото на много дълбока трансформация в световната икономика. Ускорява дигитализацията, инвестициите в "зелена" икономика и засилва вниманието към най-ценния ресурс - хората, допълни ръководителката на МВФ

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ