Трима изследователи на най-тъмните тайни на Вселената поделят Нобела за физика

Трима изследователи на най-тъмните тайни на Вселената поделят Нобела за физика

Трима изследователи на най-тъмните тайни на Вселената поделят Нобела за физика

Един от най-екзотичните и любопитни феномени във Вселената – черната дупка, донесе Нобелова награда за физика на трима учени от Калифорния, които ще си поделят паричния фонд от 1.1 млн. долара на института Каролинска. Сър Роджър Пенроуз получава половината от наградата заради приноса си в науката с достигането до извода, че образуването на черна дупка е надеждно предсказание на общата теория на относителността на Алберт Айнщайн. Другите двама нобелисти в тази категория, Андреа Гец и Ранхард Генцел, съвместно откриват „свръхмасивен компактен обект в центъра на нашата галактика“.

„Откритията на тазгодишните лауреати поставиха нова основа в изследването на компактни и свръхмасивни обекти“, заяви Дейвид Хавиланд, председател на Нобеловия комитет по физика в речта си на специална церемония в Стокхолм днес, цитиран от „Ройтерс“.

Гец е четвъртата жена в историята, която получава престижната награда за физика след Мария Кюри през 1903 година, Мария Мейър през 1963 година и Дона Стрикленд през 2018 година.

Сър Роджър Пенроуз е британски математик и релативист, който през 60-те години на миналия век изчислява повечето от основните параметри на черните дупки. Той е роден на 8 август 1931 година в гр. Колчестър, графство Есекс, съобщи сайтът Nobelprize.org.

След като се дипломира по алгебрична геометрия в университета в Кембридж през 1957 година, той преподава в университети в Англия и САЩ. От 1954 г. До 1973-а е професор по приложна математика в лондонския Бъркбек Колидж, допълва енциклопедия "Британика". От 1973 година Пенроуз е ръководител на катедрата по математика в университета в Оксфорд. Получава благородническа титла през 1974 година за заслугите му пред науката. През 1969 година Пенроуз доказва, заедно със Стивън Хокинг, че цялата материя във вътрешността на черните дупки се свива до геометрична точка в пространството, в която масата достига безкрайна плътност при нулев обем, предава БТА.

Пенроуз развива също метод за картографиране на регионите на времепространството, обкръжаващи черните дупки. Подобна карта, наречена "Диаграма на Пенроуз", помага за онагледяването на ефектите от гравитацията на обект, приближаващ се до черна дупка.

Ученият е носител на многобройни награди. Сред тях фигурират Кралският орден на Кралското научно дружество /1985/ и престижната израелска награда за физика на фондацията "Волф" /1988/. През 1990 г. е отличен с наградата на дружеството "Алберт Айнщайн". През 1971 г. става носител на приза "Нейлър" на Британското математическо дружество.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ