Путин: Световната система за сигурност се влошава, споровете се умножават

„Трудно е да бъдат игнорирани фундаменталните трансформации в световната икономика, политиката, социалния живот и технологиите. Пандемията от короронавирус се превърна в огромно предизвикателство за цялото човечество и ускори структурни промени, чиито основи бяха положени преди години. Пандемията даде нови сили и на проблемите и дисбалансите по света, като ние имаме причина да вярваме, че напрежението може да ескалира допълнително. В историята няма директни паралели, но много експерти сравняват настоящата ситуация с края на 20-те години и началото на 30-те години на миналия век. Може да се съгласите с тези твърдения, може и да не се съгласите, но в много отношения - както от гледна точка на мащаба, така и на системния характер на предизвикателствата, аналогиите са видими.“, Това заяви руският президент Владимир Путин в своята реч по време на третия ден от провеждащия се онлайн Световния икономически форум в Давос. По думите му в момента се наблюдава силна поляризация както на национално ниво, така и на световно. „Популизъм, ляв и десен радикализъм и други екстремистки движения добиват по-голяма популярност“.

Според него всичко това прави международните отношения по-малко стабилни и предсказуеми.

„Влиянието на международните институции отслабва, а броят на регионалните конфликти расте. Световната система за сигурност се влошава, а споровете се умножават. Всички знаем, че неуспехът в разрешаването на този тип проблеми през XX век доведе до катастрофални войни. Днес подобен разгорещен конфликт не е възможен, или поне се надявам да не е възможен, тъй като това би означавало край на нашата цивилизация“, каза Путин.

Той заяви, че ако не предприеме действия за избягване на подобни сценарии, ние рискуваме да преживеем колапс на световното развитие, при който да има борба всеки срещу всеки.

„Общата ни отговорност е да избегнем такова бъдеще и да гарантираме конструктивен и позитивен път на развитие.“, коментира руският президент.

Путин изложи няколко ключови предизвикателства, които според него международното общност трябва да адресира.

„Първото е от социално и икономическо естество. Ако погледнем статистиката, въпреки сериозните кризи от 2008 г. и 2020 г., можем да определи последните 40 години като изключително успешни за световната икономика. От 1980 г. насам световният брутен вътрешен продукт на глава от населението по паритета на покупателната способност се е удвоил. Това е позитивен знак. Глобализацията и вътрешният растеж дадоха тласък на развиващите си страни. Повече от 1 млрд. души бяха извадени от бедност. В Китай например броят на хората, които живеят с по-малко от 5,5 долара на ден според Световната банка, е намалял от 1,1 млрд. през 1990 г. до по-малко от 300 млн. през последните години. Това е огромен успех за Китай. В Русия броят на тези хора намалял от 64 млн. души през 1990 г. до около 5 млн. души днес. За това смятам, че вървим в правилната посока“, коментира Путин.

По думите му обаче въпросът е какво стои зад този световен растеж и кой се е облагодетелствал най-много от него. „Безспорно е, че развиващите се страни спечелиха много от него, но тяхното приобщаване към световната икономика не доведе само до откриването на нови работни места на тяхна територия, но предизвика и значително неравенство в доходите. Парадоксално, проблемите с поляризацията в развитите страни са още по-сериозни. Според Световната банка през 2000-та година в САЩ е имало 3,6 млн. души, които живеят с по-малко от 5,5 долара на ден, а през 2020 г. броят на тези хора е нараснал до 5,6 млн. Тенденцията е същата в развитите европейски страни.“, каза Путин.

Руският президент отбеляза, че за същия глобализацията е донесла значителен скок в печалбите на големите международни компании – основно американски и европейски. Той е категоричен, че големите печеливши от тази тенденция са най-богатият 1% от населението.

„През последните 30 години реалните доходи на повече от половината граждани на редица развити страни не са нараснали. Същевременно с това цената на здравните и образователните услуги е нараснала значително. Иначе казано, дори в богатите страни милиони души не виждат перспективи за растеж на техните доходи.“, каза Путин.

По думите му тези дисбаланси в световното икономическо и социално развитие са директен резултат от политиката на т. нар. „Вашингтонски консенсус“, чиито неписани правила, даващи приоритет на икономическия растеж чрез трупане на дълг, дерегулацията и ниските данъци за богатите и корпорациите.  Той добави, че пандемията от коронавирус само е изострила тези проблеми.

„Възстановяването след кризата не е лесна задача. Ако преди 10 години проблемът можеше да бъде решен чрез стимулиращи макроикономически политики, то днес тези механизми не работят. Ресурсите на практика са изхабени. В някои икономики държавният дълг гони 300% от БВП, а всички развити страни имат лихви, около нулата. Това създава практическа невъзможност за стимулиране на икономиката чрез традиционните инструменти. Така нареченото количествено облекчение води до по-голямо неравенство в обществото.“, коментира Путин.

Според руският президент второто фундаментално предизвикателства през идното десетилетие е от социално и политическо естество. Той визира нарастващата поляризация на обществено ниво.

„Това напрежение се отразява дори на страните, които имат добре установени граждански и демократични институции, които работят за изглаждането на подобни проблеми. Системните социо-икономически проблеми водят до недоволство и имат нужда от специално внимание. Ако тези проблеми не бъдат решени, разделението на обществото ще се увеличи“, каза Путин.

Руският президент отбеляза, че тези социални разделения се подсилват от влиянието на съвременната технология.

„Дигиталните гиганти играят все по-голяма роля в обществения живот. В някои области тези компании се съревновават с държави. Те имат публика от милиони потребители, които използват техните екосистеми. Въпросът е до каква степен тези монополи съответстват на обществените интереси? Къде е границата между успешен глобален бизнес и субект, който опитва да управлява обществото в свой интерес, подменяйки легитимни демократични институции и ограничавайки правото на хората да решават сами как да живеят и какви виждания да изразяват. В последно време виждаме какво се случва в САЩ и вярвам, че всички знаят за какво точно говоря.“, каза Путин.

Той заяви, че третото предизвикателство, или ясната заплаха, пред която сме изправени през това десетилетие е ескалирането на световните проблеми.

„Ако някои държави решат да търсят вътрешни врагове, те неизменно ще имат нужда и от външни такива, върху които да прехвърлят вината за всеки свои провал. Външен враг, към който да насочат недоволството на своите граждани. В момента ние сме свидетели на ръст на напрежението във външната политика. Ние очакваме да бъде наложен още по-голям натиск върху страните, които отказват да бъдат послушни и лесни за контрол сателити. Използването на търговски бариери, нелегитимни санкции и безпричинни рестрикции в сферите на финансите и технологиите увеличава риска от едностранно използване на военна сила. Това е много опасно.“, коментира Путин.

Руският президент заяви още, че въпреки тези различия и предизвикателства е важно да гледам с позитивизъм на бъдещето и да останем ангажирани с поддържането на конструктивен диалог.

„Наивно е да се говори за универсални магически решения на изброените въпроси, но всички ние трябва да работим за намирането на общи подходи и намаляване на разногласията“, каза той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ