Световната търговия ще спадне с до 32% заради пандемията

Световната търговия ще спадне с до 32% заради пандемията

Световната търговия ще спадне с до 32% заради пандемията

Тази година нивото на световната търговия ще спадне с до 32% в резултат на новия коронавирус и мерките, предприети за превенция на неговото разпространение. Такава прогноза направи посланик Алън Улф, заместник-генерален директор на Световната търговска организация (СTO), по време на участието си в панела „Текущата релевантност на мултинационалната търговска система“, част от Икономическия форум в Гърция, известен още като „Балканския Давос“.

В разговор с Один Линарату, директор „Комуникации“ в Хеленската фондация за европейска и външна политика, той отбеляза, че благоприятен обрат ще настъпи едва следващата година, когато моделите на растеж от дните преди пандемията е възможно да се възстановят. Това обаче все още е твърде непредвидимо, тъй като вчера Световната здравна организация отчете, че COVID-19 в момента е в настъпление в южното полукълбо.

Посланик Улф коментира още, че според него големите проблеми, предизвикани от кризата, ще са ниските приходи на държавите, тъй като те ще принудят властите да увеличат данъците. Друга важна тенденция, която ще се наблюдава, е връщането на производството на някои важни продукти обратно в самите държави, като например медицинското оборудване.

Ще отпаднат и рестрикциите за износ, тъй като световните доставки на храна са много високи – трети по големина, откакто се води статистика. „Може да има няколко проблемни региони и локации, но светът се справя доста добре по отношение на храната“, заяви Улф.

Темата САЩ

Във връзка с обвиненията на САЩ, че Световната търговска организация работи в полза на Китай той припомни основните функции, които изпълнява организацията. „СТО позволява на пазарните сили да постигнат конкурентни резултати. Ако те не го направят, ако пазарните сили, ако качеството на цените, наличността, услугите не доведат до промяна в продажбите, системата не работи. Ще се разглеждат отблизо не само Китай, но и други държави, в опит да се подпомогнат регионите, в които пазарът не работи ефективно и правилно“, сподели той и добави, че към 1995 г., когато СТО е основана, Щатите вече не са били гарант на многостепенната система за търговия, но няма да напуснат организацията. „Министърът на търговията беше ясен, че докато САЩ търси реформа за позитивна промяна, както Г-20, няма индикации да напусне“, коментира той.

Друга важна тема за СТО в момента е Брекзит. „Великобритания има свой собствен глас отново, 42-43 години по-късно“, смята Улф. Освен това обаче основен приоритет на Европейския съюз трябва да е и предоставянето на по-големи възможности за участие в търговската система и световната търговия на най-малко развитите страни членки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ