Светът очаква 2019-та с умерен оптимизъм

Светът очаква 2019-та с умерен оптимизъм

Светът очаква 2019-та с умерен оптимизъм

Жителите на планетата са разделени на три в очакванията си за следващата година. Това показва традиционната глобална анкета на Gallup International, измерваща т.нар. Индекс на оптимизъм за новата година. В изследването са участвали почти 49 хил. души от 50 страни.

39% от респондентитет се надяват, че новата година ще е по-добра от сегашната. Една четвърт от запитаните (24%) са на противоположното мнение. А една трета от участниците не очакват особени промени. 

"Обобщено, индексът на оптимизма за 2019 година, който се изчислява чрез изваждане на отрицателните от положителните отговори, се равнява на 15 процентни пункта. Това е почти идентично с резултата от миналата година, когато индексът на оптимизма спадна до 16 процентни пункта, след значително по-високи резултати в предишните три години. ", отбелязват авторите на изследнването.

Както и в предишни години, начело в зоната на униването са:

Италия – с минус 40 процентни пункта

Южна Корея – с минус 30 процентни пункта

Хонконг – с минус 25 процентни пункта

Песимизмът като цяло преобладава в повечето европейски страни, обелязват авторите на изследването, като общият индекс за региона е минус 1 процентни пункта. Сред страните, рязко сдали позиции по въпроса за оптимизма са Франция, където индексът се срива до минус 20 процентни пункта и Великобритания с минус 1 процентен пункт. В зоната на негативните настроения вече влиза и Русия след като трета година поред нивото на оптимизма спада. Броят на песимистите за година се е увеличил до 26%, при 17% през 2017 година. Делът на оптимистите е с 3 процентни пункта по-малко, което нарежда Русия в минусовата зона на индекса. 

В зоната на песимизма е и България. В края на 2018 г. 22 на сто от българите очакват 2019 г. да е по-добра от сегашната, 30 на сто - по-лоша, а 31 на сто - същата.
Нетната стойност на оптимизма у нас, тоест дяловете на оптимисти за 2019 г. минус дяловете на песимисти за 2019 г. е минус 8, докато през миналата година е била +3, изчисляват социолозите и коментират, че това показва известен спад на общия оптимизъм. 
България е по-песимистична на фона на източната част на ЕС, като например Румъния показва много по-сериозен оптимизъм (нетна стойност +21). България показва по-малко оптимизъм от средното и за ЕС като цяло. Според нетните оценки, на Балканите най-оптимистично са настроени албанските общности, а на другия полюс са Турция и Босна и Херцеговина, а ние сме в средата. 
15 на сто у нас очакват идващата година да е по-мирна за света от отиващата си, 28 процента са на обратното мнение, а 38 на сто очакват да е същата. Нетната стойност е минус 13 - тоест страната ни е близо до средните стойности за света. 
България изглежда сравнително по-оптимистична за мира на фона на останалите страни в източната част на ЕС и особено на фона на целия ЕС, коментират анализаторите. Сравнени с останалите на Балканите обаче, българите изглеждат по-скоро песимисти за това дали годината ще бъде по-мирна. И тук, като че ли албанските общности са сред най-бодро настроените.

"В продължение на десетилетия глобалното изследване "В края на годината" отчита парадокс: хората, живеещи в по-богати страни, са настроени по-песимистично към предстоящата година, и обратното", коментира президентът на световната асоциация "Галъп интернешънъл" Кънчо Стойчев и допълва, че, изглежда, страхът от загуба на това, което имаш, е по-голям от страха да нямаш."

В положителната зона, с оптимистични очаквания са:

Индия - 64 процентни пункта

Мексико – 58 процентни пункта

ЮАР - 51 процентни пункта

Армения - 55 процентни пункта

Грузия – 53 процентни пункта

Казахстан - 53 процентни пункта

Африка - 50 процентни пункта

Австралия и Нова Зеландия – 34 процентни пункта

САЩ - 32 процентни пункта

Европейците от страните, които не са в ЕС, - 28 процентни пункта, особено Швейцария - 22 процентни пункта

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ