Тайните на успешното интервю за работа

Тайните на успешното интервю за работа

Тайните на успешното интервю за работа

Въпросът „Има ли някакви тактики, използвани от интервюиращите, за които не знаят кандидатите за работа?” бе поставен пред потребителите на американския сайт за споделяне на опит и съвети Quorа.

От Inc.com цитират отговора на Джон Л. Милър, който е интервюирал кандидати за работа в Microsoft, Amazon, Google и Oracle.

Има няколко неща за интервюто, които обикновено се оказват изненада за кандидатите за работа. Ето примерите, които споделя той:

1. Грешните отговори не винаги са нещо лошо

Когато оценявам компетентността на определен кандидат, задавам въпроси от най-различни сфери на знанието, които показват познаването на по-общи или конкретни факти. Целта не е да отговорите правилно, дори бих казал, че се очаква да сгрешите. Никой не знае всички отговори, но това упражнение показва вашия начин на мислене, общата култура ви култура и нещата, върху които сте се фокусирали във вашето образование и работа.

2. Знаете до къде се простират вашите познания.

Интервюиращият трябва да знае дали кандидатът за работата осъзнава границите на своите знания и дали може да ги изрази. Едни от най-опасните новонаети служители са тези, които си мислят, че знаят повече, отколкото всъщност знаят и отказват да си го признаят или да проверят фактите. Добрият интервюиращ ще провери вашите познания без да разкрива дали отговорите ви са верни или не.

3. Доброто представяне на интервюто не означава, че ще получите работата.

В много случаи интервюто за работа не е еднократна среща, а поредица от дискусии лице в лице. Ако кандидатът е много нервен или видимо не съответства на профила, който търси интервюиращият, разговорът се променя напълно. Интервюиращият ще опита да успокои кандидата и да го предразположи, като зададе неутрални въпроси и разкаже малко повече за компанията и за позицията, за която кандидатства интервюирания.

Решението дали ще получите работата зависи от всички срещи, а не само от това интервю. Когато накарат кандидата да се чувства по-удобно, интервюиращите просто подобряват неговите шансове да се представи добре на следващите интервюта, дори ако той си мисли, че първото интервю е било достатъчно, за да спечели позицията.

 4. Познавате добре компанията и работата, за която кандидатствате

Интервюиращите търсят хора, които наистина се интересуват от сферата, в която искат да работят. Обикновено получавате по-добри резултати, сътрудничество и отношение от някой, който е развълнуван от възможността да работи за вашата компания, отколкото от някой, който работи единствено за заплатата си.

Интервюиращите задават общи въпроси за компанията и работата, за да разберат дали имате действителен интерес към тях или за вас това е просто поредното място, в което кандидатствате. Тези въпроси са изключително важни.

Интервюто на тест с открити въпроси е разговор, в който интервюиращият опитва да разбере вашите квалификации и отношение към работата. Работата на интервюиращият е да подложи на съмнение вашите способности, мотивация и знания, а вашата задача е да му покажете, че сте най-добрият избор за работата. В края на краищата, интервюто търси отговор на два основни въпроса: „Достатъчно добър ли е този човек за позицията?“ и „Бих ли искал този човек да бъде част от моя екип?“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ