Оптимизмът и успехът

Оптимизмът и успехът

Оптимизмът и успехът

Обичам да пиша за Уорън Бъфет, защото легендарният инвеститор е изключителен оптимист – качество, което според редица прочувания е характерно за множество предприемачи.

Успешните предприемачи вярват, че независимо от ситуацията, ако се придържат към позитивен начин на мислене и отхвърлят съмненията в собствените си качества, рано или късно ще постигнат успех.

Писателят и учен по данните Майкъл Тот е решил да постави на тест оптимизма на Оракула от Омайха чрез анализ на „нагласите в псимата на Бъфет до акционерите на Berkshire Hathaway в периода 1977-2016 г.“ С други думи, Тот е решил да провери колко позитивни или негативни са били писмата на Бъфет, сравнявайки броя на думите с негативни конотации с броя на изразите с позитивна насока.

Анализът на Тот разкрива, че писмата на Бъфет са предимно оптимистични, като броят на позитивните думи надминава значително този на негативните. Само в пет писма от целия период се наблюдава по-негативна нагласа, като те отговарят на негативни икономически събития като срива на борсата в САЩ от 1987 г., известен като „Черния понеделник“, както и световната финансова криза от 2008 г.

Както всички знаем, Бъфет е един от най-богатите хора на планетата, което повдига въпроса дали неговият оптимизъм не е свръзан именно с факта, че е фрашкан с пари? Едва ли. Неговият оптимизъм е личен избор, който той следва от години. В интервю за Пи Би Ес Бъфет обяснява, че неговото богатство под формата на акции в Berkshire Hathawayне оказва влияние върху вижданията му. „Те не ме правят по-щастлив. Аз вече съм щастлив“, казва Бъфет.

В крайна сметка оптимистичната нагласа е полезна както в личен, така и в професионален план. Какво обаче може да направите, за да станете по-големи оптимисти? Ето няколко съвета:

Подобрете хората на другите

„Да си оптимист не означава да осъзнаваш, че животът е бил по-лош, а да знаеш, че той може да бъде по-добър. Това подхранва нашия оптимизъм“, казва приятелят на Бъфет – Бил Гейтс.

Оптимизмът играе ключова роля в борбата на фондацията „Бил и Мелинда Гейтс“ с болестите и глада по света. Гейтс е срещнал много хора и е научил много неща от тях, за да може да направи света по-добро място. Урокът за активирането на вашия собствен оптимизъм е подобен – продължавайте да се учите и да растете, да се запознавате с нови неща и да се борите с несправедливостта. Партнирайте си със съмишленици за развиването на стратегии и решения за проблемите, пред които сме изправени.

Отбелязвайте позитивните преживявания

Психологът и автор на „The Happiness Advantage“ Шон Ейкър преди години каза в шоуто на Опра Уинфри, че човек може да научи мозъкът си да бъде оптимистично настроен ако всеки записва в дневник по три неща, за които е благодарен, в продължение на 21 дни. Той също така каза, че ако отделяте по две минути на ден за отбелязването на позитивно преживяване от последните 24 часа, вие карата мозъкът си отново да преминава през него.

Изберете щастието

В крайна сметка щастието е въпрос на избор, които има дълготрайни психически ползи. Изследване на д-р Уатару Сато от Университета в Кито открива, че когато човек избира позитивни типове на поведение, като например изразяване на благодарност или даване на прошка, това се отразява на процесите в мозъка.

Чрез промяна на ежедневните навици може да получите контрол върху чувствата си за благополучие, щастие и удовлетвореност. Ако сте попаднали в порочен кръг от негативни емоции като съмнение, страх и несигурност, заменете тези емоции, като съзнателно и умишлено изберете да бъдете оптимисти. Заменете ги с радост, вяра и надежда.

……………

Марсел Шванц, основател на Leadership From the Core, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ