Бизнес перспектива: Идеята на една соларна компания за борба със сушата

Бизнес перспектива: Идеята на една соларна компания за борба със сушата

Бизнес перспектива: Идеята на една соларна компания за борба със сушата

Светът преминава през безпрецедентна суша. В този мрачен сценарий възникват алтернативи за справяне със сушата и за пестене на енергия, като например идеята на Solar Aqua Grid, която иска да покрие напоителните канали със слънчеви панели. Технология, която вече е приложена от Индия, САЩ и която може да достигне и до Испания, пише elEconomista.es.

Проектът, който предстои да бъде реализиран в долината Сан Хоакин в Калифорния, САЩ, е партньорство между обществената компания за услуги Turlock Irrigation District (TID), Калифорнийския департамент за водни ресурси (DWR), компанията за слънчева енергия Solar Aqua Grid и Университета на Калифорния, Merced. Той се стреми да покрие 6350-километровата мрежа на Калифорния от канали за обществено водоснабдяване със слънчеви панели.

„Спестете земя и вода, като същевременно генерирате възобновяема енергия в мащаб. Сложете край на изпарението, като покриете километри открити канали със слънчеви куполи в Калифорния и извън нея. Създайте смели решения, за да преоткриете нашата водна и енергийна инфраструктура в ерата на историческа суша. Имаме нужда от възобновяема енергия. Ще имаме все по-голяма нужда от тези технологии, за да постигнем целите си за 2030 и 2045 г. Следователно, това може да бъде опция за нас за разширяване“, казват от компанията за слънчева енергия Solar Aqua Grid.

Експериментът на стойност 20 милиона долара, наречен Project Nexus, е финансиран от щата Калифорния и ще тества дали сенници от слънчеви панели, издигнати над открити системи от напоителни канали, могат значително да намалят изпарението на водата, като същевременно генерират възобновяема енергия.

Предимства на технологията

Пилотният проект се реализира след резултатите, публикувани в проучване от 2021 г., очертаващо потенциалните ползи от концепцията. Въпреки че идеята е нова в Съединените щати, изследователите разгледаха мащабната слънчева система в Гуджарат, Индия, и обмислиха какво може да направи тази концепция за Калифорния.

„Друга полза е, че ще се избегне използването на големи участъци земя, които иначе биха били необходими за наземните системи. Има полза за екосистемите и може би дори би могло да се избегнат някои от продължителните спорове за земеползване, с които други мащабни слънчеви проекти трябваше да се справят, например относно племенния суверенитет“, каза в интервю Бранди МакКуин, водещ автор на изследването и учен по проекта в UC Merced.

Друга полза е, че микроклиматът на каналите може да охлажда слънчевите панели и да повишава тяхната ефективност. По думите на МакКуин, теренните проучвания показват, че соларните корита в Индия охлаждат панелите с до 10 градуса и имат средно 3% повече мощност от наземните системи със същата конфигурация.

От друга страна, сянката от панелите може да ограничи светлината до водните плевели и да намали растежа на водораслите, което пък може да доведе до големи спестявания при поддръжка за организации, които управляват каналните системи. 

Превод и редакция: Нели Тодорова                                         

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ