Летният оптимизъм отново взима превес

Летният оптимизъм отново взима превес

Летният оптимизъм отново взима превес

Рекордната стойност на щатския индекс S&P 500 отложи опасенията за корекция на акциите. Като основна причина за ръста се сочат сравнително умерените сигнали от централните банкери, за които повишаването на лихвите не е задължително да стане в следствие на подобрението на пазара на труда.

Коментарите бяха противоречиви, но явно повишаването на индексите през последните две седмици игнорира опасността от отнемане на стимулите. Възможен е и друг вариант – инвеститорите да разчитат на икономическото възстановяване, което да подобри печалбите на компаниите и да стимулира ръста на акциите.

Данните от началото на месеца потвърждават позитивната посока на развитие в САЩ. Изоставането на Европа в това отношение се видя и в поведението на европейските индекси, които също се покачиха с около 2% през миналата седмица, но не могат да отчетат нови рекордни стойности.

Вижте още: Спад на еврото до едногодишен минимум

Ако ръстът на щатските книжа продължи, Европа ще се движи нагоре под влияние на твърдата политика на стимули от централната банка. Изоставането обаче се вижда в новините за бизнесклимата в повечето от големите страни в ЕС, включително и Германия. Инвеститорите отделят все по-малко значение на кризата в отношенията ЕС-Русия, но очакват загубите за страните да са големи.

Въпреки това, прогнозите за ръста на печалбите са много добри и анализаторите очакват германските акции да се представят по-добре спрямо страни като Испания и Италия. Разликата се дължи на цената на финансиране, защото немските компании се финансират срещу близо два пъти по-ниски лихви спрямо конкурентите си в южните страни.

Допълнителните стимули от ЕЦБ в бъдеще, а те стават все по-вероятни с риска от дефлация, ще дадат предимство на немския пазар. Засега перспективите пред европейските индекси са да следват щатския пазар и също да тестват рекордни стойности. Поне докато не започне първата сериозна корекция за последните две години.

Цветослав Цачев, Елана Трейдинг

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ