ЧЕЗ удължи двойно срока за безлихвено плащане на сметки

ЧЕЗ удължи двойно срока за безлихвено плащане на сметки

ЧЕЗ удължи двойно срока за безлихвено плащане на сметки

От 10 на 20 дни бе удължен периодът за редовно безлихвено плащане на сметките за битовите клиенти на ЧЕЗ, съобщиха от електроразпределителното дружество.

Компанията предложи удължения срок на безлихвено плащане като част от пакет мерки, с които да стимулира редовните си клиенти и да им помогне да изплащат задълженията си за електроенергия навреме.

„Това, което научихме през последните два месеца, е, че трябва да слушаме по-внимателно какво ни казват хората и да сме по-диалогични и ориентирани към решаването на техните проблеми. С удължения срок за безлихвено плащане на сметки за електроенергия и пакета от мерки и поощрения, които подготвяме, се надяваме да подпомогнем домакинствата в тази ситуация на силно свити семейни бюджети и финансови затруднения”, каза Петър Докладал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България.

Като част от пакета мерки за облекчаване на битовите клиенти ЧЕЗ предложи възможност за разсрочване плащането на сметките за срок от шест месеца и 10% първоначална вноска при сметки над 100 лв. За всички сметки до 100 лв. се предлага разсрочване на две равни вноски от по 50%. За периодите на договореното разсрочване не се пристъпва към спиране на електроподаването.

Мярката идва два дни, след като главният прокурор Сотир Цацаров заяви, че започва процедура по отнемане на лиценза на ЧЕЗ. По думите му още в началната проверка на Върховната административна прокуратура в държавната комисия са установени масови нарушения на периода на отчитане на електроенергия. „Установено е, че ДКЕВР не е реагирала на нито един от тези случаи, въпреки масовите оплаквания на граждани”, каза Цацаров.

Вследствие резултатите Върховната административна прокуратура е отправила две предложения до комисията. „Първото е да осъществи административно-наказателни процедури по налагане на имуществени санкции за всеки отделен случай на констатирано такова нарушение. А второто е да започне процедура по отнемане лиценза на това ЕРП”, добави Сотир Цацаров.

„Впечатление на прокурори и данъчни направили и множество разходи, безкритично одобрявани от ДКЕВР”, каза Цацаров. „Това, което се налага като извод, е, че в много случаи ДКЕВР е действала не като регулатор, а като регистратор. Това означава, че резултатите от проверките, които се извършват на края на веригата на електропреносната мрежа, а именно в ЕРП-тата, в един момент могат да ни насочат обратно към регулативния орган, т.е. към самата ДКЕВР”, допълни Цацаров.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ