Британците отказват ново правителство на лейбъристите

Британците отказват ново правителство на лейбъристите

Британците отказват ново правителство на лейбъристите

Мнозинството британци не искат ново правителство на лейбъристите, показва социологическо проучване, проведено в петък и събота - ден след парламентарните избори, които не дадоха достатъчно мандати на нито една от двете големи партии. про тово положение по конституция управляващата досега партия може да състави ново правителство, въпреки че не получи най-много места в парламента. 

Изборите на 6 май доведоха до парламент без абсолютно мнозинство на някоя партия за първи път от 1974 г. Консерваторите спечелиха 307 места в Камарата на общините, което е с 98 места в сравнение с миналите избори, но със 17 места по-малко от необходимите за абсолютно мнозинство. Лейбъристите спечелиха 258 депутатски места, с 91 по-малко от миналите избори, но понесоха по-малко щети от очакваните. Изненадващо либералдемократите загубиха пет места и имат 57 депутати. Останалите партии спечелиха 28 депутатски места.

Огромното мнозинство от британците искат Гордън Браун да напусне премиерския пост. Само 28% от анкетираните са съгласни лидерът на лейбъристите да остане министър-председател. Това съвпада със съветине на високопоставени функционери лейбъристите да излязат в опозиция с перспективата за нови избори до една година.

Лидерът на консерваторите Дейвид Камерън се подготвя да подобри своето предложение към либералдемократите за реформа на избирателната система в опит да осигури сключването на коалиционно споразумение и създаването на стабилно правителство, съобщи „Сънди Таймс”. Новите предложения се очакват днес и включват и публична дискусия за промяна на избирателната система. Както е известно, либералдемократите настояват във Великобритания да бъде въведена пропорционална избирателна система. 

Надеждите на Дейвид Камерън да формира коалиция с либералдемократите бяха драматично подкопани от разкриването на строго секретно писмо, показващо твърдолинейна евроскептична позиция, която Камерън и Уилям Хауг планират да наложат в правителството, пише „Обзървър”. Документът е озаглавен „чернова на писмо от външния министър до премиера” и е писан миналата седмица. Там се предполага убедителна изборна победа и се описва как Хауг смята да изпрати твърдо послание до срещата на външните министри от ЕС в Брюксел утре. В текста, писан в първо лице, Хауг казва на Камерън своето послание: „британските отношения с ЕС се променят с нашето избиране”, основно срещу всякаква по-нататъшна интеграция.

Дейвид Камерън и Ник Клег проведоха „конструктивна” среща в Уайтхол, пише „Сънди Телеграф”. Двамата партийни лидери се срещнаха насаме за 70 минути в събота вечерта. Говорител на Консервативната партия заяви, че срещата е била „конструктивна и приятелска”. Високопоставен представител на консерваторите заяви, че има „място за действие” в партийните предложения за данъците, образованието и екологичните въпроси, както и за реформирането на политическата система.

Клег е провел втори телефонен разговор за последните 24 часа с Гордън Браун.

Високопоставени фигури в Либералдемократическата партия убеждават Ник Клег да подкрепи коалиция с лейбъристите, зелените и по-малки партии - в момент, когато се засилват признаците, че предложението за коалиция, направено от Дейвид Камерън към либералдемократите, предизвиква гневна враждебна реакция сред високопоставени представители и на двете партии, пише „Индипендънт”.

По-рано Клег проведе среща със своята партия в Уестминстър, за да провери реакцията на предложението за коалиция с консерваторите. Клег направи изказване пред близо 1000 активисти на партията, искащи реформа на избирателната система, в което заяви, че въвеждането на пропорционална система продължава да бъде ключов въпрос в преговорите.

Високопоставен източник от Консервативната партия даде да се разбере, че Камерън ще се опита да формира правителство на малцинството, ако преговорите за коалиция се провалят.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ