Всеки втори подкуп у нас е бил поискан

Всеки втори подкуп у нас е бил поискан

Всеки втори подкуп у нас е бил поискан

53 процента от раздадените подкупи всъщност са били поискани от съответните служители и това е причината корупцията в България да процъфтява, пише Dir.bg.

Това са част от изводите от проучване на Центъра за изследване на демокрацията: "Корупция и антикорупция в България (2012-2013)", реализиран с подкрепата на Фондация "Фридрих Еберт", цитирани от bTV.

Изследването сочи още, че през последните две години равнището на административната корупция остава практическите непроменено. Средно 14 процента от населението е участвало в корупционни сделки.

В България все още съществува среда, която способства за разцвета на корупцията, а реформите не са достатъчни за противодействието й. Проблемът е в корупцията по високите етажи на властта, за която трябва да се вземат решителни мерки, отчитат от ЦИД.

"Правителството излезе с обещание за морална алтернатива и се надявам да видим мерки и позитивна картина през следващите години", подчерта ръководителят на фондацията Регине Шуберт при представянето на изследването.

"Всички знаем, че корупцията е един от основните проблеми в България. В докладите за напредъка на ЕК постоянно се обръща внимание на този проблем. Бях разочарована с данните от проучването, тъй като няма отбелязани успехи с противодействието. Корупцията е на същото ниво и това в тревожен факт", добави Шуберт.

Динамиката на корупционните практики в стопанския сектор също остава непроменена. Принципната допустимост на корупцията при населението е устойчиво ниска, а при бизнеса продължава да намалява. Въпреки това, практическата ефикасност от корупцията остава на високи нива.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ