Дянков: Проектът "Белене" е равен на национална катастрофа

Дянков: Проектът Белене е равен на национална катастрофа

Дянков: Проектът "Белене" е равен на национална катастрофа

Проектът „Белене” може да докара държавата до фалит, убеден е финансовият министър Симеон Дянков. Той изрази опасение, че строежът на новата атомна електроцентрала може да се окаже непосилно скъп за страната ни.

„Вярваме на руските експерти, те казват, че общата цена е около 11 млрд. евро. Тази цена е непосилна за българския бюджет. Ако на този референдум се казва: „Дайте с държавни пари да строим „Белене“, то това е равно на национална катастрофа”, заяви Симеон Дянков пред Нова телевизия.

Вчера бившият руски зам.-министър на ядрената енергетика Булат Нигматулин очерта стойността на целия проект „Белене” на около 10 млрд. евро. Изказването бе направено на заседанието на Временната парламентарна анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства за решения и действия по проекта АЕЦ „Белене” от 2002 г. до края на март 2012 г.

Нигматулин подчерта, че е добре запознат с проекта и е на мнение, че ако до 50-60 години електроцентралата не се окаже ефективна за едната от страните – дори и за кратък период, проектът ще се окаже неустойчив и ще нанесе фатален удар на отношенията между България и Русия. „Не сме против самата атомна електроцентрала като обект. Нашите руски атомни реактори са сигурни, ефективни и проектът е добър”, призна все пак той.

Проектът „Белене” предлага определени предимства като работни места за около 5000-6000 души за около седем-осем години, но после се получава обърната Хеопсова пирамида, каза още експертът. Според него българската електроенергетика е много добре балансирана. Пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй” дават електроенергия при цена 2,2 процента за киловат. Ако сравним с продукцията на електроцентралите в другите страни, там става дума за 4,5-5 процента. Експлоатацията на тези блокове може да бъде удължена за следващите 15-20 години – същото се прави в електроцентралите в Украйна и Русия, допълни той.

В следващите години консумацията на енергия в България няма да се увеличава. Ако възникне необходимост от повече енергия, вие така или иначе разполагате с газопровода по „Южен поток”, каза Нигматулин.

Симеон Дянков добави, че парите за проекта са седем пъти повече от годишните разходи за здравеопазване.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ