Нови стандарти: Малките болници без право да лекуват сърце, очните лекари – вън от оптиките!

Нови стандарти: Малките болници без право да лекуват сърце, очните лекари – вън от оптиките!

Нови стандарти: Малките болници без право да лекуват сърце, очните лекари – вън от оптиките!

Малките общински болници повече няма да извършват кардиологични манипулации, включително няма да имат право да поставят доплеров апарат за изследване на кардиологичните функции.

Това е една от промените, залегнали в новите медицински стандарти, разработени от експерти на здравно министерство, които влизат в сила от 24 октомври. Те бяха обнародавни вчера в „Държавен вестник”, но предвиждат двумесечен отлагател срок, в който съответните здравни заведения трябва да се подготвят за прилагането им.

Занапред малките болници ще могат само да оказват първа помощ при сърдечни оплаквания, след което да препращат пациента в по-голяма болница с обособено кариодологично отделение – независимо дали е държавно, областно или частно, но с уговорката, че има договор със здравната каса. Уточнението на процедурата е в отделно обособения стандарт „Кардиология”, публикуван на страниците на „Държавен вестник”.

От стандарта „Очни болести” пък става ясно, че се забранява на очни лекари да извършват прегледи в кварталните оптики. В момента това е масова практика – офталмолози поставят диагнози и определят чрез компютърна проверка диоптри. Занапред това задължително ще се извършва в специализирани очни кабинети, които трябва да са оборудвани с необходимата апаратура и да отговарят на още няколко изисквания. Сред тях например е условието височината на кабинета да е най-малко 2,20 метра, ако е част от самостоятелна лекарска практика, и да е с височина 2х50, ако е в сграда на диагностично-консултативен или медицински център.

Отделно стандартът „Очни болести” задължава медицинските сестри и санитарите в очните клиники, които се грижат за пациентите с остри инфекции да не влизат при останалите пациенти, за да не разнесат заразата с инструменти, чаршафи или кърпи.

Друг стандарт налага изискването занапред клиничните лаборатории за изследване на кръв и урина да въведат денонощни дежурства, за да се осигури за изследвания по всяко време при спешни случаи и остри състояния.

Новите правила се въвеждат в съответствие с единните изисквания за добра медицинска практика в Европейския съюз, обясняват от Министерство на здравеопазването.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ