Скандалът с ACTA превзе и парламента

Скандалът с ACTA превзе и парламента

Скандалът с ACTA превзе и парламента

Икономическият министър Трайчо Трайков и премиерът Бойко Борисов спешно да се явят пред парламента и да дадат обяснения за тайното подписване на споразумението ACTA за авторските права в интернет. Това поиска днес парламентарната група на „Атака” по време на редовното пленарно заседание, след като от опозицията вчера официално призоваха правителството да оттегли подписа под документа.

„Всички знаете, че България е подписала споразумението. Настояваме решително тук да дойде министър Трайчо Трайков, който е внесъл предложението в Министерски съвет, където то е минало без какъвто и да е дебат и обосновка. Искаме да дойде и министър-председателят и да даде обяснения по тази точка, тъй като той е пряк отговорник. Искате, не искате, темата виси със страшна сила над българското общество. Ако не дадете възможност да стане дебат, ще стане по-лошо”, заяви от парламентарната трибуна днес Павел Шопов от „Атака”.

 Мнозинството от ГЕРБ обаче отхвърли предложението за изслушване на министъра и премиера в пленарна зала. Парламентарната група на управляващата партия отклони удара като излезе с контрапредложение Трайков и министърът на културата Вежди Рашидов да бъдат изслушани в три комисии.

 "ГЕРБ не бягат от дебат за подписаното споразумение в Токио и мислим, че трябва да има дискусия в обществото в този връзка", коментира зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Валентин Николов. "От името на три парламентарни комисии - икономическата, по транспорта и по културата, внесохме в деловодството на парламента искане за изслушване на двама министри по темата - Трайчо Трайков и Вежди Рашидов", добави той.

 Има ли подпис, няма ли...?

 Темата с подписаното споразумение се преекспонира, коментира още Валентин Николов. Това, което се е случило до момента, е че министърът на икономиката е упълномощил посланика на България в Япония да подпише споразумението при условие на последваща ратификация, т.е. за окончателното му приемане решаваща дума ще има българският парламент, подчерта Николов. Той добави, че засега такъв проект за ратификация не е внесен в Народното събрание, а ако това стане, винаги има възможност да се добавят резерви по определени текстове в споразумението.

 Тезата, че подпис има, но той нищо не означава разви тази сутрин в ефира на bTV и министърът на икономиката Трайчо Трайков.

"Подписът все едно е със симпатично мастило и ако не го подпишем до март 2013 г., той ще изчезне", поясни Трайков. "Оттук нататък това, което следва, е нов законопроект. Като търговски министър аз трябва да подготвя проект на ратификация, в който можем да включим нашите резерви. По аналогия с прецеденти по ратифициране на международни споразумения, към които се присъединява България, в процеса на ратификацията могат да бъдат внесени резерви", добави той. Трайков подчерта, че ако има текстове, които притесняват обществото, правителството и парламента, ще бъдат прецизирани в бъдещия законопроект. Освен това, споразумението ще влезе в сила, само ако парламентът го ратифицира, изтъкна той. Трайков обеща още да бъдат организирани кръгли маси и дебати по въпроса.

Припомняме, че въпросното споразумение, което предизвика вълна от недоволство в цял свят изисква интернет доставчиците да докладват каква музика, филми, книги или други данни се обменят в глобалната мрежа, за да се установи злоупотреба с авторски права. Във Фейсбук дори бе организирана международна петиция, подписите под която вече надхвърлят 3 млн.

Предисторията на скандалното споразумение

Преговорите по АСТА са започнали през 2007 г. , разказа още в сутрешното студио на bTV министър Трайков. Тогава всички страни-членки, включително и България, са дали мандат на Европейската комисия да стартира преговори по международното споразумение. През 2008 г. , по времето на правителството на Тройната коалиция, страната ни още веднъж е потвърдила своята позиция в рамките на Съвета по европейските въпроси. През 2010 г. Европейският парламент приема резолюция в подкрепа на споразумението. „Оттогава насам този текст стои на сайта на ЕП или на ЕК, да не объркам. И сега се подписва от всички държави-членки на ЕС с изключение на Германия, Словакия, Кипър и Холандия, защото не са приключили вътрешните си процедури", уточни министър Трайков.

 Той сподели, че разбира опасенията и тревогите на обществото от наказателно преследване за авторски права върху свободния в момента достъп върху филми и музика в мрежата.

"Реакцията на хората е съвсем разбираема на фона на злополучните опити на филмовата и звукозаписната индустрия да се противопоставят на естественото развитие на нещата, които не успяха да намерят успешен бизнес модел, за да се включат към новите бизнес реалности", заяви Трайков. Но подчерта, че текстовете в ACTA се отнасят за много повече неща, а не само за филми и музика и предоставят защита на редица производители, включително и български.

 " Имаме оплаквания от производители на мебели, на мляко, на розово масло, на козметични продукти затова, че търговските марки не се спазват в чужбина", посочи министърът. Според него целта на споразумението е да се спазват високите стандарти в ЕС и извън него.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ