„Евростат”: Българите най-заплашени от бедност

„Евростат”: Българите най-заплашени от бедност

„Евростат”: Българите най-заплашени от бедност

България отново се озова начело в негативна статистика През 2010 г. почти всеки втори българин е бил изложен на риск от бедност или социално изключване, показват данни на европейската статистическа служба „Евростат”.

Според доклада по този показател се нареждаме на първо място в ЕС с 42%. След нас са Румъния – с 41%, Латвия – с 38%, Литва – с 33% и Унгария – с 30%. Най-слабо изложени на риск по този показател са жителите на Чехия (14%), Швеция и Холандия ( с по 15%), Австрия, Финландия и Люксембург (с по 17%).

От общо 115 млн. души, живеещи в ЕС27, 23,4% са в риск от бедност или социално изключване, което означава, че влизат в една от следните три категории: в риск от бедност, сериозно материално затруднени или членове на домакинства с много нисък работен интензитет. Намалението на тези групи е един от ключовите приоритети на Брюксел, заложен в стратегията Европа 2020, напомнят от „Евростат”.

21% от домакинствата у нас разполагат с толкова нисък доход, че не успяват да прескочат национално определената граница на бедността. Със същия процент са Румъния, Латвия и Испания, докато най-нисък е процентът на застрашени в Чехия – 9%, Холандия – 10%, и Словакия, Австрия и Унгария – с по 12%.

Като цяло в ЕС 16% от домакинствата са под национално определената граница на бедност.

8% от европейските домакинства са сериозно материално затруднени, което означава, че срещат трудности да плащат сметките си, да отопляват адекватно дома си и да си позволят едноседмична почивка. Най-рядко с подобни проблеми се сблъскват жителите на Люксембург и Швеция – едва 1%, а в България и Румъния делът остига съответно 35 и 31%.

Общо 10% от европейците живеят в домакинства с нисък работен интензитет, което означава, че възрастните членове на семейството реализират по-малко от 20% от общия си трудов потенциал. По този показател, най-тежко е положението във Великобритания и Белгия – с по 13%, а най-добре в Люксембург, Швеция и Чехия – с по 6%.

Децата са изложени на най-голям риск на бедност или социално изключване. През 2010 г. 27% от децата на възраст под 18 години в ЕС са били изложени на риск поне на една от трите форми на бедност или социално изключване в сравнение с 23% за работещото население на възраст 18-64 години и 20% при по-възрастните (над 65 години). Децата са най-засегнати в 20 страни на ЕС, докато от най-сериозни материални проблеми се оплакват най-възрастните в България, Словения, Финландия и Швеция. В Дания пък работещото население е най-силно изложено на риск от бедност или социално изключване.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ