В Слънчевата система в древността имало 2 звезди

В Слънчевата система в древността имало 2 звезди

В Слънчевата система в древността имало 2 звезди

Преди 70 000 години в Слънчевата система е имало две звезди, съобщи международен екип от астрофизици.

Звездата на Щолц и нейният спътник са се намирали на 0,8 светлини години от Земята. Това е единствената от известните на науката звезди, оказала се в пределите на Слънчевата система, чиито външни граници се простират на разстояние до две светлинни години. Резултатите от изследването и откритието на астрономите са публикувани в Astrophysical Journal Letters.

Двойката звезди влязла в облака Оорт, чиито вътрешни граници са на около 1 светлинна година разстояние от най-близката до Слънцето звезда Проксима Кентавър. В момента звездата на Шолц е отдалечена от Земята на 20 светлинни години и не се вижда с невъоръжено око. Според учените преди 70 000 години древните хора в Африка са можели да я видят с просто око.

Произходът на звездата е от облака Оорт, който е съставен от множество комети и друга протопланетна материя. Те са могли да предизвикат увеличаване на кратките кометни дъждове, дължащи се на гравитационни смущения, заради които звездата на Шолц се оказала извън  облака.

Звездата е наречена на откривателя си – Ралф-Дитер Шолц от Потсдамския университет по астрофизика. Тя е червено джудже с маса 0,08 от масата на Слънцето, а спътникът й – кафяво джудже, е с маса 0,06 от масата на Слънцето.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ