WWF: Морските популации са намалели наполовина от 1970 досега

WWF: Морските популации са намалели наполовина от 1970 досега

WWF: Морските популации са намалели наполовина от 1970 досега

Популациите на морските животни – бозайници, птици, риби и влечуги, са намалели наполовина от 1970-те години досега заради промишления улов, замърсяванията и климатичните промени, съобщава организацията за защита на околната среда WWF в доклад, който бе публикуван тази сутрин.

„Човешката дейност засилва тенденцията – от свръхулова, индустриалната активност по крайбрежията и замърсяването,  през емисиите на парникови газове, отговорни за увеличаването на киселинността на океаните и затоплянето на моретата”,  казват правозащитниците, цитирани от Франс прес.

Според индекса на WWF „Живата планета” морските популации регистрират намаляване с 49% от 1970 до 2012 г. При някои от популациите процентът стига дори до 75, предупреждава организацията, която наблюдава 5829 популации, принадлежащи към 1234 вида.

Глобалният индекс на WWF показва и големи регионални различия. В големите географски ширини числата са по-високи в сравнение с тропичните и субтропичните.

Експертите предупреждават, че сетът може да загуби кораловите рифове и морската растителност до 2050 г. заради глобалното затопляне. Тъй като в тези райони живеят на 25% от морските популации, изчезването на кораловите рифове ще е катастрофална, с драматични последици за тези популации.

„Ние водим колективно океана към ръба”, коментира генералният директор н организацията Марко Ламбертини с предговора на доклада.

Само за едно поколение хората са застрашили силно океана със свръхулова на риба с ритъм, който надхвърля възможностите за репродукция и пречи на отглеждането на малките.

Средиземно море, една от най-старите зони за улов на риба, днес е свърхексплоатирано – уловът е близо 1,5 млн. тона годишно и рибните запаси са намалели с 89%.

Докладът подчертава, че основните видове риба за търговски риболов отбелязват най-големи загуби. Популярни видове като тон, скумрия и паламуд са намалели със 74%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ