Цените на петрола се възстановиха от вчерашните загуби. Очаква се седмичен спад

Цените на петрола се възстановиха от вчерашните загуби. Очаква се седмичен спад

Цените на петрола се възстановиха от вчерашните загуби. Очаква се седмичен спад

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък, тъй като високото напрежение в Близкия изток увеличи риска от прекъсване на доставките от района. Въпреки това цените са се насочили към седмичен спад на фона на очакванията за по-малко намаления на лихвените проценти в САЩ тази година, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,66 долара, или 0,074%, до 90,40 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,75 долара, или 0,88%, до 85,77 долара за барел. Двата сорта са се насочили към седмични понижения с повече от 1%

Тези повишения заличиха отчасти загубите от предходната сесия, доминирана от притеснения относно упоритата инфлация в САЩ, която помрачи надеждите за намаляване на лихвените проценти още през юни.

Опасения, че Иран може да атакува Израел в отговор на удар, приписван на Израел, по иранската дипломатическа мисия в Дамаск, засилват допълнително напрежението в Близкия изток.

Израел не е заявил, че е отговорен, но върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей, каза в сряда, че Израел „трябва и ще бъде наказан" за атаката.

САЩ очакват атака от Иран срещу Израел, но такава, която няма да бъде достатъчно голяма, за да въвлече Вашингтон във война, според американски представил. Ирански източници казаха, че Техеран е сигнализирал за отговор, насочен към избягване на голяма ескалация.

Израел продължава войната си в Газа, но също така се подготвя за сценарии в други региони, каза премиерът Бенямин Нетаняху в четвъртък.

„Геополитическите рискове остават високи“, посочиха в бележка до клиенти от ANZ Research, като добавиха, че цените на петрола са скочили с почти 19%, подкрепени от подобряването на икономическите условия и съкращенията на доставките от Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известни заедно като ОПЕК+.

В Европа, където пазарът на труда започна да се смекчава и растежът стагнира, централните банкери оставиха основния лихвен процент непроменен в четвъртък, но сигнализираха, че продължават да вървят към намаляване на лихвите още през юни.

„Решението на Европейската централна банка да остави основните лихвени проценти непроменени беше очаквано, но съпътстващите изявления отварят вратата за парично облекчаване в краткосрочен план“, се казва в бележка на S&P Global Market Intelligence.

Въпреки това в САЩ представители на Федералния резерв сигнализираха в четвъртък, че няма да се бърза с намаляването на лихвените проценти, тъй като упоритата инфлация в САЩ остава повод за безпокойство.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ