Медведев: Европа ще тpябвa дa бpoди пo cвeтa в тъpceнe нa пeтpoл с качеството на руския

Медведев: Европа ще тpябвa дa бpoди пo cвeтa в тъpceнe нa пeтpoл с качеството на руския

Медведев: Европа ще тpябвa дa бpoди пo cвeтa в тъpceнe нa пeтpoл с качеството на руския

Русия очаква да заобиколи забраната на ЕС за застраховане и финансиране на морски доставки на руски петрол до трети страни, като използва държавни гаранции. Това заяви  бившият президент и настоящ заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев в пост в официалния си канал в Telegram, предаде S&PGlobal.

ЕС заяви на 3 юни, че неговият шести пакет от санкции включва забрана на операторите от ЕС да застраховат и финансират морския транспорт на руски петрол до трети страни след период на спиране от шест месеца.

Забраната е част от последните санкции на ЕС срещу Москва заради руската инвазия в Украйна.

Ръководители от сферата на търговията, застраховането и корабоплаването заявиха миналата седмица, че подобна забрана може допълнително да усложни търговията със сухи насипни товари и течни стоки с Русия, като ги направи по-скъпи, забави бракуването на стари кораби и ще повиши глобалните тарифи.

Медведев коментира, че Европа не може незабавно да се откаже от руския петрол и ще трябва да използва алтернативни методи, за да продължи да го внася.

„Те знаят, че тепърва ще трябва да намерят „сиви“ схеми, за да получат суровината ни и да я плащат по някакъв начин, заобикаляйки собствените си идиотски санкции“, каза той.

Други мерки, включени в последния пакет от санкции, включват постепенно прекратяване на вноса на руски суров петрол в рамките на следващите шест месеца и на други рафинирани продукти до осем месеца. В резултат на това Евpoпa щe тpябвa дa „бpoди пo cвeтa“ в тъpceнe нa пeтpoл, който е cъc cъщoтo виcoĸo ĸaчecтвo ĸaтo този на Русия, прогнозира Медведев

„По този начин те ще се сблъскат с недостиг на някои видове гориво, като дизеловото, което е необходимо за камиони и селскостопанска техника“, смята той.

Санкциите влязоха в сила незабавно, но включват преходни периоди и някои временни изключения, за да се сведе до минимум въздействието върху пазара, посочват от ЕС.

Държави-членки, които имат голяма зависимост от Русия и нямат  алтернативи, получиха временно освобождаване за петрола по тръбопроводите. Тези страни обаче не могат да препродават руски суров петрол и петролни продукти на други държави-членки или трети страни. България се ползва с изключението да продължи вноса на нефт и нефтопродукти по море до края на 2024 г. Сред мерките, включени в шестия пакет, са забрана за предоставяне на услуги за руския петролен сектор и прекъсване на връзката на три руски банки, включително Sberbank, с глобалната финансова система SWIFT.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ