Първата германска ТЕЦ на въглища е готова да се завърне от „пенсия”

Първата германска ТЕЦ на въглища е готова да се завърне от „пенсия”

Първата германска ТЕЦ на въглища е готова да се завърне от „пенсия”

Първата „пенсионирана” електроцентрала на каменни въглища от резервния капацитет на Германия е готова да възобнови дейността си, за да замени централите за природен газ в контекста на кризата с доставките на изкопаеми горива в страната, причинена от войната на Русия срещу Украйна. Това съобщи платформата Clean Energy Wire.

Въглищната централа Mehrum в Долна Саксония, затворена в края на 2021 г., която е собственост на чешката компания EPH, ще бъде единственият регистриран „завръщащ се на пазара“, според Федералната енергийна агенция на страната (BNetzA), цитирана от Информационната агенция DPA.  Операторите на централата съобщиха, че очакват бързо повторно свързване на централата с мощност 690 мегавата (MW) към мрежата. Тецът е в състояние да захранва до половин милион домакинства с електричество.

Няколко други енергийни компании също обявиха, че планират да обновят производството на енергия от въглища, за да заменят газа.

Газовите централи покриват около 15% от производството на електроенергия в Германия през първата половина на 2022 г. , докато по-голямата част от потреблението на газ отива за топлина и за промишлеността.

Министърът на финансите Кристиан Линднер предложи напълно да се прекрати производството на енергия с газ – идея, отхвърлена като неосъществима от ръководеното от Зелената партия Министерство на икономиката и климата. Аргументът бе, че „има системно значими газови централи“ и  необходимостта от газ е „реалност за електроенергийната система, която трябва да бъде призната“, ако искаме да се избегнат прекъсванията.

Правителството на Германия прие регламент , който позволява на операторите на определени инсталации за каменни въглища да активират временно своите блокове, за да помогнат за намаляване на потреблението на природен газ в енергийния сектор. Въглищните централи, например тези, които успешно са кандидатствали в търгове за поетапно преустановяване в рамките на схемата на страната за спиране на производството на електроенергия до 2022 или 2023 г., могат по този начин да се върнат на пазара. Поради по-ниските разходи те се явяват добра алтернатива на суровината от Русия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ