Урсула Фон дер Лайен се стреми към втори мандат като председател на ЕК

Урсула Фон дер Лайен се стреми към втори мандат като председател на ЕК

Урсула Фон дер Лайен се стреми към втори мандат като председател на ЕК

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в понеделник спечели подкрепата на своята германска дясноцентристка партия за втори мандат, поставяйки я в силна позиция да спечели още пет години начело на изпълнителния орган на Европейския съюз, съобщава агенция Ройтерс

На среща на партийното ръководство германските опозиционни Християндемократи (Християндемократическия съюз или ХДС) подкрепиха фон дер Лайен да бъде техен кандидат за председател на Комисията. Това потвърждава широко разпространеното предположение, че фон дер Лайен ще се бори за нов мандат. 

Очаква се тя да бъде официално номинирана като кандидат на ЕНП по време на предстоящия конгрес на партията, която е с най-много места в европарламента. Той ще се проведе на 6 и 7 март в Букурещ. 

„Вземам много съзнателно и добре обмислено решение. Бих искала да се кандидатирам за втори мандат и съм много благодарна на ХДС, че ме номинираха като най-добър кандидат за ЕНП днес“, каза фон дер Лайен на пресконференция след срещата на партията в Берлин.

Първата жена на поста, фон дер Лайен ръководи Европейския съюз през пандемията от COVID-19, официалното излизане на Великобритания от блока и размириците след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г. 

Тя ще започне втори мандат в момент, когато Европа се фокусира върху това как да укрепи сигурността си, с Русия, която води война по границите си и възможността бившият президент на САЩ Доналд Тръмп да се върне в Белия дом.

На конференция по сигурността в Мюнхен през уикенда фон дер Лайен каза, че Комисията ще представи предложение за стратегия за отбрана, насочено към насърчаване на по-високи и по-ефективни разходи със съвместни поръчки и споразумения за осигуряване на предвидимост на индустрията.

Лидерите на 27-те страни членки на ЕС ще изберат председател на Комисията след изборите за Европейски парламент през юни. По конвенция те избират кандидат от групата, класирала се на първо място на европейските избори. Тъй като социологическите проучвания показват, че ЕНП има сериозна преднина и фон дер Лайен се радва на широка подкрепа сред лидерите на ЕС, изглежда вероятно тя да спечели още един мандат.
Нейното най-голямо препятствие може да бъде потвърждаването на нейната комисия от мнозинството в парламента. 

Въпреки нарастването на крайнодесните популистки партии в редица държави от ЕС, ЕНП, най-старата група в Европейския парламент, запазва голяма преднина пред други европейски групи, според проучвания на общественото мнение. 

На поста фон дер Лайен оглави забележителна схема, в която ЕС пое стотици милиарди евро съвместен дълг, за да финансира възстановяването на континента от пандемията. Тя също така ръководеше програма за съвместно закупуване на ваксини срещу коронавирус, която беше критикувана за бавно внедряване, но в крайна сметка достави големи количества. Тя е твърд поддръжник на Украйна, играейки ключова роля в налагането на санкции срещу Русия, предоставяйки десетки милиарди евро помощ на Киев и извеждайки Украйна по пътя към членство в ЕС.

Фон дер Лайен също подкрепи визията на „Зелената сделка“ за политиките в областта на климата като път към икономически растеж и създаване на работни места, което е изправено пред все по-голяма политическа реакция. Съпротивата от някои столици идва твърде късно, за да провали политиките на ЕС за климата до 2030 г., които вече са фиксирани в закон. Но изглежда, че следващата Комисия ще се сблъска с по-трудна политическа задача, за да приеме нови зелени правила.

Собствената политическа група на Фон дер Лайен, ЕНП, се опита - със смесен успех - да отмени някои от нейните скорошни екологични предложения, докато Комисията също така отмени някои мерки, за да успокои протестиращите фермери. 

Шансовете на Фон дер Лайен да си осигури подкрепата на Европейския парламент за втори мандат може да зависят и от спечелването на гласовете от десни групи, скептични към зелената програма на Комисията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ