Българите са неудовлетворени от работата си – от условията на труд, заплатите и стреса

Българите са неудовлетворени от работата си – от условията на труд, заплатите и стреса

Българите са неудовлетворени от работата си – от условията на труд, заплатите и стреса

Българите са неудовлетворени от работното си място – те са недоволни от условията на труд, ниските заплати и високия стрес. Това показват резултатите от Националното проучване „Удовлетвореност на работното място”, проведено от Career Show, обхванало над 1000 души от различни сектори и градове.

82.64% от анкетираните смятат, че трудовото им възнаграждение не отговаря на опита и уменията им. За отбелязване е, че такава неудовлетвореност изпитват и заетите в ИТ сектора, където заплатите са най-високи у нас. 65.3% от анкетираните ИТ специалисти са посочили, че заплащането на труда им е несправедливо и ниско. Най-недоволни са заетите в сектор бизнес и публична администрация, където близо 90% считат размера на възнагражденията си за несправедливи.

Очаквано месечното възнаграждение на ИТ специалистите е по-високо от останалите сектори у нас, сочат данните от анкетата. Те отчитат и главоломен ръст на заплатата с натрупването на професионален опит в ИТ сферата. След тях се нареждат заетите в аутсорсинга. На противоположния полюс са служителите в сектор „Бизнес и публична администрация”, чиито възнаграждения на най-ниски. При тях ръстът на заплатите след натрупан стаж и опит е също значително по-нисък.

Само 22.12% от запитаните се чувстват удовлетворени от условията на труд в компанията си. Останалите 77.88% най-често са отбелязали, че биха искали по-високо възнаграждение (37.84%) и работна среда с по-малко стрес (18.01%).

Анкетата на Career Show показва, че секторът с най-висока удовлетвореност от условията на труд не е секторът с най-висока заплата. Над 40% от заетите в сферата на човешките ресурси са отбелязали, че са доволни от условията на труд, докато при ИТ този процент е 38.6 на сто.

Интересен е фактът, че заетите в аутсорсинга, втората по размер на заплатите след ИТ,  са с една от най-ниските степени на удовлетвореност. Само 19.61% от анкетираните специалисти в сферата на изнесените услуги са отбелязали, че са доволни от условията на труд. Така те се нареждат до секторите с най-ниско ниво на удовлетвореност - бизнес и публична администрация и сектор търговия и продажби.

На въпрос за минималното увеличение на заплатата, което би подтикнало да сменят работата си - най-много хора са отбелязали, че биха сменили работата си за 20% увеличение (40.49%), следвани от тези, които биха се преместили на друга работа за 50% увеличение на заплатата (27.24%). Най-малко са тези, които биха сменили работата си за 5% увеличение на заплатата.

Най-атрактивни от допълнителните придобивки и инициативи, които предлагат работодателите, са гъвкавото работно време, регулярните бонуси и програмите за обучение и повишаване на квалификацията. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ