Експерт: Още много неща ще се „счупят“ в американската икономика догодина, ако лихвите останат високи

Експерт: Още много неща ще се „счупят“ в американската икономика догодина, ако лихвите останат високи

Експерт: Още много неща ще се „счупят“ в американската икономика догодина, ако лихвите останат високи

Икономиката на САЩ може да се насочи към бурни води през 2025 г., ако Федералният резерв не предприеме скоро действия по отношение на лихвените проценти. Това заяви пред Си Ен Би Си  ръководителят на инвестиционната стратегия на State Street за Европа, Близкия изток и Африка (ЕМЕА) Алтаф Касам.

Според него механизмите на класическата парична политика са се „счупили“, което означава, че всички промени, направени от Фед, сега ще отнемат повече време, за да се отразят на реалната икономика – потенциално забавяйки всякакви големи сътресения.

„Традиционният механизъм на паричната политика се е развалил или не работи добре“, каза Касам Си Ен Би Си.

Той приписва тази промяна на две неща. На първо място са потребителите в САЩ, чието най-голямо задължение обикновено са ипотеките, а те бяха предимно обезпечени на по-дългосрочна база с фиксиран лихвен процент по време на ерата на ниските лихви около пандемията от COVID-19. По същия начин американските компании до голяма степен рефинансираха дълговете си при по-ниски лихви в същото време.

По този начин въздействието на  поддържаните за дълго време по-високи лихвени проценти може да не се усети едва на по-късен етап, когато всички те дойдат за рефинансиране.

„Проблемът е, че ако лихвените проценти останат на това ниво до да кажем 2025 г., когато предстои голямо рефинансиране, тогава смятам, че ще започнем да виждаме счупване на още неща“, коментира Касам.

„Засега потребителите и корпорациите не усещат по-високите лихвени проценти“, добави той.

Очакванията за скорошно намаляване на лихвените проценти от Фед напоследък избледняха на фона на данните за устойчива инфлация.

Президентът на Федералния резерв на Сан Франциско Мери Дейли каза в понеделник, че няма „спешност“ за намаляване на лихвените проценти в САЩ, тъй като икономиката и пазарът на труда продължават да са силни, а инфлацията все още е над целта на Фед от 2%.

До миналия месец пазарите очакваха до три намаления на лихвите тази година, като прогнозите бяха, че първото ще се случи през юни юни. Оттогава обаче редица банки отложиха във времето тези очаквания, като Bank of America и Deutsche Bank заявиха миналата седмица, че сега прогнозира само едно намаление на лихвите през декември.

Това бележи отклонение от Европейската централна банка, която все още се очаква да понижи лихвите през юни, след като ги запази без промяна на срещата си миналата седмица. Въпреки това Morgan Stanley в понеделник намали очакванията си за намаляване на лихвените проценти на ЕЦБ през 2024 г. от общо 100 базисни пункта до 75 базисни пункта, което според MS се дължи на „промяната в прогнозата за цикъла на съкращения на Фед“.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ