Европа е изправена пред водна криза заради сушата и неразумните политики

 Европа е изправена пред водна криза заради сушата и неразумните политики

Европа е изправена пред водна криза заради сушата и неразумните политики

Сушата и горските пожари, които се появиха в Южна Европа през настоящото лято, значително влошиха ситуацията с недостига на вода в региона, пише Financial Times. Проблемът се задълбочава от необичайно високите температури и лошите политики на местните власти, отбелязва изданието.

Броят и интензивността на засушаванията в ЕС "се увеличиха драстично" - с около 20 % между 1976 и 2006 г. - и продължават да нарастват, пише FT. В същото време Институтът за световни ресурси (WRI) прогнозира, че до 2030 г. световното търсене на прясна вода ще надхвърли наличното предлагане с 56 %, което е с 16 % повече от прогнозата на McKinsey от 2009 г.

Европейските фермери може да бъдат най-силно засегнати от недостига на вода. Financial Times посочва като пример бунтове на фермери във Франция и Испания, които са най-големите потребители на вода в Европа. Домакинствата и други отрасли, включително производството на енергия, също ще бъдат засегнати, тъй като водата е необходима за охлаждане на атомните електроцентрали.

Както отбелязва FT, недостигът на вода се дължи не само на зачестилите горски пожари и високите температури в Европа, но и на неподходящата политика на местните власти за разпределение на ресурсите. Дори онези части на Европа, които традиционно се отличават с висока влажност на въздуха, като Полша или Германия, са се превърнали в райони на "воден стрес", се казва в публикацията.

Според индекса на WRI, публикуван през август, Белгия, която е известна с облачното си време, е страната в Европа, в която има най-голям недостиг на вода. Това се дължи на гъстотата на населението и лошата инфраструктура на страната.

Освен това редица европейски държави губят значителни количества вода поради остарели тръбопроводни системи, които са били повредени от силната суша. По данни на Thames Water и Northumbrian Water рекордната лятна гореща вълна, последвана от студена зима, е довела до значително увеличаване на броя на спуканите тръбни мрежи. FT отбелязва, че ситуацията се е влошила поради липсата на инвестиции в инфраструктурата от страна на компаниите за комунални услуги.

Ксавие Лефлайв, ръководител на екипа по водите в дирекция "Околна среда" на ОИСР, заяви, че ситуацията се влошава от липсата на инвестиции в инфраструктурата от страна на компаниите за комунални услуги.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ