Лагард: Основната инфлация в еврозоната все още е завишена

Лагард: Основната инфлация в еврозоната все още е завишена

Лагард: Основната инфлация в еврозоната все още е завишена

Основната инфлация в еврозоната все още е висока и растежът на заплатите е „исторически висок“. Това председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард, цитирана от Блумбърг.

Говорейки на годишните срещи на Международния валутен фонд в мароканския град Маракеш, тя до голяма степен повтори оценката на ЕЦБ за икономиката от миналия месец, като подчерта, че все още е необходим напредък в укротяването на потребителските цени.

„Основната инфлация остава на високи нива, отразявайки факта, че изчезващото въздействие на предишния скок на производствените разходи се уравновесява от нарастващите разходи за труд“, каза Лагард. „Искането на служителите за компенсация за загубата на покупателна способност на фона на стегнатите пазари на труда доведе до исторически висок ръст на заплатите“, добави тя.

Инфлацията все още трябва да се забави до целта от 2% през 2025 г., отбеляза Лагард

„Очаква се ръстът на заплатите да намалее постепенно, макар и да остане висок през прогнозния хоризонт, воден от увеличенията на минималните заплати и компенсирането на инфлацията в контекста на тесни, макар и охлаждащи, пазари на труда“, каза тя.

Лагард предположи, че оценката на въздействието на предишни увеличения на лихвите остава от решаващо значение.

„Рисковете надолу включват по-слабо търсене, дължащо се например на влошаване на международната икономическа среда“, каза тя.

Лагард предложи подобен възглед за перспективите за растеж.

„Растежът може да бъде по-бавен, ако ефектите от паричната политика се окажат по-силни от очакваното или ако световната икономика отслабне допълнително и геополитическите рискове се засилят“, каза шефът на ЕЦБ. „Растежът може да бъде и по-висок от прогнозирания, ако силният пазар на труда, нарастващите реални доходи и намаляващата несигурност повишат доверието сред потребителите и бизнеса и ги накарат да харчат повече.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ