Руската централна банка призна за значително забавяне на икономическа активност

Руската централна банка призна за значително забавяне на икономическа активност

Руската централна банка призна за значително забавяне на икономическа активност

Икономическата активност в Русия се е забавила значително в края на септември. Това заяви пред законодателите заместник-управителят Руската централна банка Алексей Заботкин, цитиран от Ройтерс.

Той обаче посочи, че плащанията към мобилизираните войски трябва да смекчат негативния ефект върху потребителското търсене.

Президентът Владимир Путин обяви на 21 септември, че 300 хил. души ще бъдат мобилизирани, за да подкрепят усилията на Москва в това, което тя нарича „специална военна операция“ в Украйна. Подробностите за икономическото въздействие на тази мярка засега са оскъдни.

Централната банка изигра ключов роля за ограничаване на икономическите последици от конфликта в Украйна и последващите санкции, насочени срещу Русия, като въведе капиталов контрол, за да стабилизира рублата, която падна до рекордно ниско ниво спрямо долара в началото на март.

Спешното повишаване на лихвите до 20% в края на февруари беше последвано от шест съкращения до нивата отпреди кризата. Банката обаче намекна, че цикълът й на намаляване на лихвите може да е приключил миналия месец, след като ставката бе намалена до 7,5%. Пазарът с нетърпение очаква следващата среща на централната банка на 28 октомври.

„Бордът на директорите ще анализира всички промени в ситуацията, както и входящите данни“, каза Заботкин на въпрос дали има вероятност лихвите да останат на настоящото си ниво.

Той каза, че банката, която очаква икономическото свиване на Русия да достигне дъното си през първата половина на следващата година, леко ще подобри прогнозата си за за цялата 2022 г. на спад брутния вътрешен продукт от 4% до 6%.

Централата все още счита за неутрална лихва тази в дипазона между 5 и 6 процента, каза Заботкин. Институцията поддържа прогнозата си за инфлация за 2022 г. за ръст с 11 до 13 процента, което е доста над целевата стойност от 4%.

„Ще вървим плавно към стабилизиране на инфлацията към тази“, каза Заботкин. „Но сега спадът на инфлацията може да е по-бавен. Това е така, защото икономическата трансформация изисква значителни корекции на цените в широка гама от стоки и услуги“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ