Твърде зависима, икономиката на ЕС губи скорост и конкурентност

Твърде зависима, икономиката на ЕС губи скорост и конкурентност

Твърде зависима, икономиката на ЕС губи скорост и конкурентност

Икономиката на Европейския съюз (ЕС) губи позиции на световната сцена по ръст и конкурентоспособност. За това говорят най-вече резултатите от миналата година, както и прогнозите за тази, обърна внимание председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев по време на конференцията на високо равнище "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София

"В последно време ръстът на брутния вътрешен продукт е в диапазона 0 и 1 процент, докато в САЩ е между 2 и 3, Руската федерация е 3 и над 3 процента, Китай между 4 и 5, Индия - 6-7", даде пример той.

По думите му през последните 5 години Европа допълнително е намалила своя дял в световната икономика. Освен това делът на държавните разходи на европейските страни нараства. "Тоест има спадащ дял в икономиката и растящ дял на държавните и социалните разходи", коментира Васил Велев. Причините за това са много, допълни той и изброи сред тях демографската криза липсата на достатъчно кадри от инженерни специалности и регулациите.

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Не може да има конкурентна индустрия без сигурни енергийни доставки на конкурентни цени, каза още Васил Велев.

Устойчивата и ефективна енергийна система е предпоставка за стабилно икономическо развитие, потвърди и служебният министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов.

По думите му през следващите 5 до 7 години страната ни ще мобилизира ресурс в рамките на 3,2 млрд. евро по различни програми и проекти, в които могат да бъдат включени и дейности, отнасящи се до насърчаване използването на водородни технологии, така че да се подпомогне декарбонизацията на българската икономика.

Не инвестициите, а времето е проблем, отбеляза Пиетро Де Лотто, президент на Консултативната комисия за индустриални промени в ЕИСК

Европа допусна 3 огромни грешки през последните 25 години - стана зависима по отношение на защитата си от САЩ, на енергията - от Русия и на индустрията си - от Китай, посочи той и обобщи, че чак сега, 25 години по-късно осъзнаваме, че се нуждаем от индустриална политика в стратегически сектори, допълни той.

„Липсата на воля за създаване на истински вътрешен енергиен пазар в ЕС струва 30% повече за икономиките ни. Ако успеем да си гарантираме производство на ключови суровини ще можем да бъдем конкурентноспособни. Затова обаче е необходимо всички държави да говорят в един глас, защото държавите в ЕС са прекалено малки, за да се справят сами. Трябва да избегнем зависимостта от вън, ЕС трябва да има стратегическа автономия на икономиката си“, заключи Пиетро Де Лотто

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ