Управителят на БНБ очаква България да влезе в еврозоната по-късно през 2025 г.

Управителят на БНБ очаква България да влезе в еврозоната по-късно през 2025 г.

Управителят на БНБ очаква България да влезе в еврозоната по-късно през 2025 г.

Присъединяването към еврозоната по-късно през 2025 г. е възможен и на този етап по-вероятен сценарии. Това заяви управителят на Българската народна банка Димитър Радев в интервю за БТА във Вашингтон, където се провеждат традиционните пролетни срещи на Световната банка и Международния валутен фонд.

Управителят на БНБ заяви още, че бюджетът трябва да е антиинфлационен, какъвто, по думите му, в момента не е.

„Глобалният, а и нашият собствен опит показва, че най-добре това може да бъде постигнато чрез мерки за ефективно управление и контрол върху разходите“, добави той.

Радев коментира и все още растящия сектор на ипотечното кредитиране, като посочи, че следи внимателно ситуацията на кредитния пазар и това, което вижда, го държи нащрек, но на този етап не вижда нищо тревожно.

Той също така говори за одобрението на кандидатурата на Кристалина Георгиева за втори мандат начело на Международния валутен фонд, като заяви, че консенсусният избор на  Георгиева ще позволи срещите да се фокусира изключително върху задачите пред глобалната финансова система.

„Те се свеждат до думата "възстановяване". Първо, на ценовата стабилност; второ, на фискалната дисциплина; и трето, на икономическата активност. Този глобален дневен ред съвпада в много голяма степен с националните задачи, които трябва да решаваме в икономическата и финансовата сфера“, коментира Радев.

Той отбеляза, че  БНБ и банковият сектор са на много напреднал етап от подготовката за влизането на България в еврозоната.

„Ние инвестираме сериозно в този процес и постигаме конкретни резултати и като институционална рамка, и като капацитет, и като логистика. Разбира се, има още какво да бъде направено. Представяме подробна информация на нашия уебсайт и чрез други платформи“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ