"Индипендънт": Британски закон дискриминира български и румънски студенти

Индипендънт: Британски закон дискриминира български и румънски студенти

"Индипендънт": Британски закон дискриминира български и румънски студенти

Студентите от Румъния и България, които учат в Обединеното кралство, са изправени пред тежък избор. Страната удължи срока на ограниченията за работа на Острова до януари 2014 г. Това коментира в онлайн материал британският ежедневник „Индипендънт“.

Героиня в материала е Юлия Кошаревска от България – първа година студентка в Бристол. Авторката на материала обяснява, че Юлия се чувства блокирана, защото бюрократични спънки й пречат да си намери работа.

Въпреки че България и Румъния са членки на ЕС вече 5 години, европейските държави имат право да удължават ограниченията за работа на гражданите им на тяхна територия, „ако решат че е подходящо от икономична гледна точка“. Такова бе решението на Англия и Ирландия.

Според британския Съвет по въпросите на международните студенти двете страни са в топ 10 на европейските страни, които пращат децата си да учат във Великобритания. В академичната 2010-2011 г. от България са пристигнали в страната 4615 студенти (въпреки че стандартите и таксите й са чувствително високи спрямо българския стандарт на живот и спрямо цената на образованието в други държави от Евросъюза като Германия например – бел. ред.). От Румъния в същия период са се записали десетима студента повече. Очаква се, че те числа ще нараснат на годишна база.

Много от студентите от двете страни разчитат на възможността да работят, за да се издържат. Имайки предвид средната работна заплата в България и Румъния, на третия месец след пристигането им за студентите в повечето случаи става задължително да започнат работа.

„Британското правителство явно има право да наложи правила и регулации, които според него са подходящи да защити британските граждани от нарастващата имиграционна вълна от тези източноевропейски страни. Въпреки това румънските и български студенти се справят добре във Великобритания дори в топ университетите като „Кеймбридж“ и „Оксфорд“ и мнозина спорят, че те трябва да се възползват изцяло от европейския си национален статус“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ