Затишие преди референдум

Затишие преди референдум

Затишие преди референдум

Водещите световни борси отбелязаха незначителен спад през миналата седмица, която премина под знака на решенията за лихвите на водещите централни банки и несигурността от предстоящия референдум във Великобритания. Най-големите европейски борси затвориха в петък с по-малко от процент загуби за седмицата.

Това успокоение на търговията идва след по-значителните загуби в началото на месеца. Заседанието на Федералния резерв не донесе промяна в политиката на централната банка на САЩ, а референдумът във Великобритания беше коментиран лаконично от председателя на Фед, като един от факторите за взетото решение.

Запазването на лихвите е по-скоро отлагане на процеса, като все още е възможно да има две повишения до края на годината. Централните банки на Швейцария и Великобритания гледат основно към референдума, който след четвъртък може да се окаже причина за изключителна динамика на пазарите. Техните притеснения са насочени към неравновесия на валутния пазар – евтин британски паунд и скъп швейцарски франк, който привлича инвеститорите в търсене на сигурност.

Фондовите пазари в Европа получиха известна подкрепа от последните резултати в проучвания за референдума и приключиха търговията в петък с около 1% ръст за големите индекси и между 2 и 3% покачване в Италия, Испания и Португалия.

Акциите от финансовия сектор в САЩ се оказаха сред най-силно продаваните книжа, благодарение на запазването на лихвите. Технологичните книжа също бяха разпродавани силно. Alphabet затвори в петък с 4% спад за седмицата след коментар на анализатори, че предстои спад на рекламите в търсещите машини. Apple доминира негативните новини след решението на Китай да спре продажбите на най-новите модели в столицата заради нарушение на патентните права. Компанията обаче продължава да продава в страната. Microsoft се готви да плати 26 милиарда долара за LinkedIn, което е 50% над цената на акцията на по-малката компания преди да бъде оповестена новината. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ